Vysoké Tatry 9. októbra (TASR) - Na autorite vodcu stavajú súčasné militantné náboženské hnutia, o ktoré sa svet začal zaujímať najmä po teroristických útokoch na USA.
Ako zdôraznili účastníci trojdňovej medzinárodnej konferencie nazvanej Fenomén duchovného vodcu, ktorá sa dnes začala vo Vysokých Tatrách, samotný islam nie je militantný. Také sú okrajové skupiny, ktoré manipulujú myslenie ľudí do takej miery, že sú schopní samovražedných útokov.
O zneužívanie náboženského cítenia ľudí sa začala verejnosť viac zaujímať už po atentáte v tokijskom metre pred šiestimi rokmi. Po septembrových teroristických útokoch v USA pribúda otázok, ako proti tomu bojovať. Podľa odborníkov zo Slovenska, Česka a Rakúska, zúčastňujúcich sa na konferencii, dôraz treba klásť na rozvoj poznávacej a hodnotiacej úrovne človeka. Aj na Slovensku by mali existovať odborné pracoviská, na ktoré by sa mohli ľudia v prípade potreby obracať. Rovnako dôležitá ako odborná je legislatívna podpora, príkladom môže byť Francúzsko, ktoré prijalo príslušný zákon v máji tohto roka. Viac iniciatívy by malo vyvinúť školstvo na Slovensku, kde takmer absentuje informovanosť o nebezpečenstvách závislosti, na ktorej stavajú tzv. nové náboženské hnutia.
Ako zaznelo na konferencii, na Slovensku došlo po roku 1989 k oživeniu religiozity. Štyridsaťročné obdobie ateizácie vyvolalo v ľudoch hlad po náboženstve a hlavne vo veľkých sídlach začali mladí ľudia hľadať duchovnú náplň života. Situáciu využili rozličné organizácie s náboženským podtextom, ktoré sa etablovali na Slovensku nezriedka ako obchodné spoločnosti. Podľa odhadu pôsobí v súčasnosti v SR asi 200 takýchto subjektov, pričom sú medzi nimi aj militantné organizácie zneužívajúce náboženstvá pri obchodovaní so zbraňami či drogami.
Nedávno celý svet v priamom prenose sledoval, ako sa rúcajú symboly ekonomickej a vojenskej moci USA. Ľudia sa pýtajú, kto stál v pozadí týchto samovražedných útokov. Kto sú, alebo boli, atentátnici a aký bol motív ich činov. "Treba si uvedomiť, že ide o obete kultového násilia, o ľudí, podrobovaných intenzívnej manipulácii. Charizmatici, výrazné vodcovské osobnosti sú v rozličných oblastiach spoločenského života vrátane politiky," pripomenuli účastníci konferencie. Dodali však, že autorita založená na priazni ľudí, je veľmi vrtkavá.