Bratislava 25. februára (TASR) - Polícia zaznamenala za dnešný deň do 18. hodiny na východnom a strednom Slovensku spolu 12 protestných zhromaždení Rómov, na ktorých sa zúčastnilo asi 1300 osôb. Protestné akcie sa konali v Michalovskom okrese v Blatnej (účasť 40 Rómov), v okrese Košice vidiek v Kecerovciach (250 Rómov), v okrese Rožňava v Slavošovciach (150 Rómov) a Roštári (30 Rómov), vo Vranovskom okrese v Zamutove (100 Rómov), v Humennom (60 až 100 Rómov), v okrese Lučenec v Trenči (20 Rómov), v okrese Poltár v Kokave nad Rimavicou (60 Rómov), v okrese Košice okolie v Moldave nad Bodvou (70 Rómov), v Spišskonovoveskom okrese v Žehri a Spišskom Podhradí (spolu 110 Rómov) a v Rimavskej Sobote (200 Rómov). Na protestoch v Levoči zaznamenali účasť asi 200 ľudí.
Situáciu monitoruje na východnom a strednom Slovensku vyše dve tisíc policajtov a vojakov. V Košickom kraji polícia do podvečerných hodín nezaznamenala žiadny prípad narušenia verejného poriadku, rabovania či akéhokoľvek protiprávneho konania, spojeného s nepokojmi rómskych občanov. Počas celého dňa niekoľkokrát zasadal krízový štáb riaditeľa Krajského riaditeľstva Policajného zboru.
Prípad krádeže, na ktorej sa podieľali Rómovia, zaznamenali v obchode s potravinami v noci nadnes v obci Hucín, v okrese Revúca. Za obeť tam padla predajňa Jednoty, pričom škoda len na tovare je asi 100-tisíc korún. Vyrabovaný obchod s potravinami našli v noci nadnes policajti počas pochôdzky tiež v obci Šivetice, v okrese Revúca. Zlodeji tu spôsobili škodu asi za 20-tisíc korún.
V súvislosti s rómskym rabovaním bolo doteraz obvinených 95 osôb z hromadných krádeží a 58 osôb je vo väzbe. Škody, ktoré spôsobili Rómovia počas nepokojov, predstavujú spolu 700 tisíc korún, z toho škoda na tovare predstavuje 500 tisíc a na zariadení 200 tisíc korún.
Rómskymi nepokojmi sa dnes zaoberala aj vláda. Zhustenie termínov výplaty sociálnych dávok a zvýšenie aktivačného príspevku pre sociálne odkázaných sú niektoré z vyše 10 opatrení, ktoré prijal vládny kabinet. Vicepremiér Pál Csáky tlmočil odhodlanie vlády pokračovať v riešení rómskej problematiky, na ktorú by sa malo len v tomto roku použiť 600 miliónov korún. Peniaze sa použijú na budovanie infraštruktúry v rómskych osadách, ako aj na sociálne bývanie, či vzdelávacie programy.
Súvisiace články:
Redaktor ČT popiera, že jeho štáb provokoval Rómov v Levoči Iba tretina Rómov žije v osadách Palko: dnes sa už nerabovalo Sociologička: takmer všetci Slováci majú predsudky V Košickom kraji vzniklo 150 krízových štábov V Kežmarku sa hromadné akcie Rómov nekonali RIS nesúhlasí s Fízikom, na pondelok ohlasujú Rómovia protivládnu demonštráciu Vo vyrabovanej predajni v Šiveticiach škoda 20-tisíc Rómovia v noci vyrabovali predajňu v Hucíne Róma, ktorý sa vyhrážal rabovaním a vraždením, obvinili Dzurinda: Výtržnosti Rómov sú asi organizované