Bratislava 26. februára (TASR) - Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) odmieta v súčasnej situácii spoplatnenie vysokoškolského štúdia. Nesúhlasí tiež s tým, aby za štúdium platili doktorandi.
"V súčasnej situácii je to absolútne nevhodný krok," uviedol dnes na stretnutí s novinármi predseda OZPŠaV pre vysoké školstvo Milan Vachula. Zavedenie školného sú odborári pripravení akceptovať jedine vtedy, ak bude garantovaná dostupnosť vzdelania pre všetky sociálne skupiny. Argumentoval tým, že zavedenie školného bude znamenať odliv mladých vedeckých pracovníkov zo slovenských vysokých škôl (VŠ) a neúnosný nárast výdavkov pre rodiny vysokoškolákov.
Odborári preto žiadajú, aby sa počet študentov s nárokom na sociálne štipendium zvýšil z navrhovaných 30 na 60 percent. Hornú hranicu sociálneho štipendia na úrovni 5500 Sk považujú za nedostatočnú. "Nárok na toto sociálne štipendium budú mať iba študenti z rodín, ktoré žijú na hranici biedy s mesačným príjmom nižším ako 9000 Sk mesačne," vysvetlil Vachula.
V tejto súvislosti upozornil, že mesačné náklady na štúdium sa od septembra tohto roku zvýšia pri priemernej výške školného 1000 korún zhruba o 2500 Sk. Podpíše sa na tom zrušenie 500-miliónovej dotácie pre vysokoškolské internáty, ako aj nevyplácanie príspevku na stravu. Mesačné výdavky vysokoškoláka sa tak v dôsledku nárastu cien za bývanie a stravu vrátane školného vyšplhajú na 9500 Sk. V súčasnosti sa výdavky študentov pohybujú podľa prepočtov OZPŠaV v rozpätí od 6400 Sk do 7700 Sk.
Návrhom zákona o študentských pôžičkách, ktorý zavádza školné na VŠ, sa bude parlament zaoberať v prvom čítaní na nastávajúcej schôdzi.