Podľa poslanca Výboru NR SR pre životné prostredie a ochranu prírody Jaroslava Jaduša (ĽS-HZDS) schválením uvedenej normy dosiahne občan SR rovnakú šancu ako majú občania Európskej únie (EÚ) možnosť informovať sa o všetkých pozitívnych aj negatívnych vplyvoch na životné prostredie vo svojom širšom alebo ďalekom okolí. Parlamentný výbor dnes na svojom zasadnutí schválil spoločnú správu k danému zákonu, o definitívnej podobe ktorého sa bude hlasovať na marcovej schôdzi. Poslanci až na niekoľko drobných úprav v podstatne vyslovili súhlas s predloženým návrhom, aj keď zároveň vyjadrili pochybnosť o tom, že vláda bude schopná garantovať to, čo zákon zavádza.
Jaduš kritizoval skutočnosť, že informácie, ktoré musia povinné osoby zhromažďovať sa dostanú do registrov po veľmi dlhom čase Informácia je dobrá vtedy, ak je čerstvá, ak vieme na základe nej prijať rýchle opatrenia. Bohužiaľ, práve dĺžka časových intervalov, ktoré zákon ustanovuje je taká veľká, že informácia bude mať iba štatistickú hodnotu, uviedol Jaduš v rozhovore pre TASR. Poslanci spolu s rezortom životného prostredia uvažovali nad skrátením lehoty. Pre momentálne technické možnosti to však nie je možné. Jaduš však spomenul, že v niektorých krajinách EÚ sú termíny ešte dlhšie. Zákon ustanovuje zriadenie národného registra znečistenia. Register by mal obsahovať informácie od vlastníkov alebo prevádzkovateľov, ktorí uvoľňujú do prostredia znečisťujúce látky, alebo prenášajú mimo lokalitu prevádzkarne znečisťujúce látky či odpady. Taktiež aj údaje o uvoľňovaní znečisťujúcich látok z rozptýlených zdrojov.
Národný register znečistenia bude počítačovou databázou s prípadným prepojením na niektoré ďalšie databázy, napríklad na informačný systém integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania. K informáciám z neho bude mať prístup aj verejnosť. Mal by byť vytvorený tak, aby uľahčoval prístup k informáciám v registri, predovšetkým prostredníctvom internetu. Na lepšiu orientáciu verejnosti pri vyhľadávaní požadovaných informácií sa zriadi takzvaný metadátový katalóg.
Informácie budú zhromažďovať Slovenský hydrometeorologický ústav a Slovenská agentúra životného prostredia. ad rč