Bratislava 27. februára (TASR) - Zásah polície a vojska voči komunite Rómov v Trebišove a Čaklove bol brutálny a nezákonný. Použité boli elektrošoky a do príbytkov vtrhli bez súdneho príkazu. Zaznelo to na dnešnej tlačovej besede organizovanej občianskym združením Ľudia proti rasizmu, pričom na nej prezentovali svoje stanoviská aj zástupcovia Inštitútu pre verejné otázky, MEMO 98, Nadácie Milana Šimečku a novinárky z Rómskeho nového listu. Predstavitelia tejto skupiny tretieho sektora tvrdili, že reformy ministra Ľudovíta Kaníka majú prvé obete v Rómoch, ktorí nie sú pripravení vyrovnať sa so zmenenou situáciou nižších finančných zdrojov do mnohopočetných domácností. Za historicky neodpustiteľný omyl premiéra Mikuláša Dzurindu označila novinárka Daniela Hivešová-Šilanová šírenie mýtu, že Rómovia sú ľudia, ktorí 30 rokov nepracovali. Sila, akou štát zasiahol, ukazuje podľa nej na to, že Slováci sa Rómov boja. Podľa prezentovaných informácií sú nepokoje Rómov dôsledkom ich nepochopenia majoritným obyvateľstvom, pretože ich diskriminuje nerovnosť šancí na vzdelanie a tým aj získanie práce. Bez nápravy vraj môžu prísť ešte aj radikálnejšie vystúpenia nespokojných Rómov, pričom však rabovačky, ale ani verejnoprospešné práce situáciu systémovo nezmenia.
Reformy sociálneho systému sú podľa Ladislava Oravca z Nadácie Milana Šimečku voči Rómom barbarské a doteraz lacná solidarita medzi ľuďmi sa mení na diskrimináciu najchudobnejších. Štát vraj postihuje rómske deti za ich rodičov, ktorí sa nevedia vyrovnať s faktom, že nemajú prácu a ani dôstojné podmienky na život.
Špeciálny hosť tlačovej besedy Claude Cann z Európskeho centra práv Rómov spomenul, že jeho organizácia chce podať sťažnosť spolu s Amnesty International na nerovnaký prístup Rómov k spravodlivosti, keďže sú najmä ženy z osád neadekvátne dlho za účasť na nepokojoch zadržiavané políciou. Súdy vraj o takmer všetkých rozhodnú tak, že ich vezmú do väzby ako odstrašujúce prípady pre ostatných.
Kritike sa dnes nevyhli ani médiá, ktoré podľa názoru predstaviteľov tretieho sektoru sploštene, bez objektivity a tendenčne informujú o živote Rómov na Slovensku, a to najmä podľa stereotypných šablón. Táto komunita nemá vraj žiadnu možnosť na dostatočnom priestore prezentovať svoje názory, pričom absentujú takmer absolútne v médiách pozitívne správy o ich živote.
Tretí sektor vyzývajúc premiéra Dzurindu na diskusiu o riešení situácie Rómov je presvedčený, že štát ich analýzy nereflektuje, a tak nepokoje sú dôsledkom takéhoto stavu.