BRATISLAVA 27. februára (SITA) - Sťažnosť na postup polície pri tohtotýždňových zásahoch na východnom Slovensku chce podať Európske rómske centrum pre ľudské práva (The European Roma Rights Centre). Informoval dnes o tom na tlačovej besede výkonný riaditeľ tejto inštitúcie Claude Cahn, ktorý od utorka spolu s ďalšími spolupracovníkmi monitoroval situáciu priamo na Slovensku. Na základe monitoringu vyhlásil, že "na Slovensku je kríza v prístupe k spravodlivému procesu".
Cahn kritizoval predovšetkým fakt, že Rómovia boli "kolektívne trestaní". Podľa neho policajti vstupovali do "veľkého počtu rómskych domov bez rozdielu a bez toho, aby sa preukázali povolením k prehliadke". Upozornil na to, že podľa ich informácií polícia kopala najmä mužov priamo v ich domoch. Použité mali byť elektrické tyče na hlavy, ramená, hrudníky a nohy a to aj voči mladistvým, dodal. Ako sa uvádza v materiáli, ktorý poskytol médiám, "veľký počet očitých svedkov potvrdilo, že policajti boli počas jazdy opití a veľa z nich požívalo urážlivé výrazy". O týchto skutočnostiach informovali aj trebišovského policajného riaditeľa Jozefa Mlynárika a žiadali, aby začal vyšetrovanie policajných zákrokov. Ten však odmietol vydať takýto pokyn, informoval Cahn. Hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič zdôraznil pre agentúru SITA, že policajný zbor použil na zabezpečenie verejného poriadku a bezpečnosti adekvátne sily a prostriedky, ku ktorým ich oprávňuje zákon. Na Úrad inšpekčnej služby ministerstva vnútra dodnes nebol doručený žiaden podnet alebo sťažnosť na konanie policajta v súvislosti s udalosťami posledných dní, zdôraznil Ažaltovič.
Za najväčší prejav nespokojnosti v sociálnej sfére minimálne od roku 1989 považuje posledné udalosti Martina Jurásková z Inštitútu pre verejné otázky. Zdôraznila, že vzniknutá situácia je aj dôsledkom laxného problému vlády k tejto problematike. Snahy o riešenie zo strany štátu sa dlhodobo vyznačovali nesystémovosťou, neskoordinovanosťou, nedostatkom politickej vôle ako aj čiastočnou neznalosťou problematiky, dodala. Jurásková varovala, že ak sa situácia nebude riešiť, nepokoje sa môžu zopakovať v oveľa väčšej miere. Vyzvala zároveň štátne orgány k oveľa väčšej kooperácii s mimovládnym sektorom.
Spôsob, akým štátne orgány zasiahli proti Rómom, je podľa Daniely Hivešovej-Šilanovej z Rómskych nových listov dôkazom, že sa bojíme Rómov. Hivešová kritizovala, že "sme slepí a že nevieme odlíšiť sociálny protest, rabovačku, prepadnutie obchodu a míting". Vláda pritom podľa nej "zakročila totálne neprimeraným spôsobom".
SITA vydá k správe zvukovú správu.