Bratislava 9. októbra (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) dnes odporučila dopracovať návrh ústavného zákona o bezpečnosti SR a opäť ho predložiť do legislatívneho procesu.
Návrh zákona upravuje okolnosti, za ktorých je možné vyhlásiť núdzový stav, výnimočný stav, vojnový stav, alebo vypovedať vojnu. Pri ich vyhlásení sa však výrazne obmedzia základné ľudské práva a slobody podľa stupňa krízovej situácie. Práve podmienok a limitov ich obmedzenia sa týkajú výhrady LRV, informoval jej predseda Ľubomír Fogaš.
Prepracované znenie ústavného návrhu by mohol podľa jeho slov prerokovať parlament už na decembrovej schôdzi a zákon by tak spolu so súvisiacimi zákonmi - o obrane SR, o brannej povinnosti a o ozbrojených silách nadobudol účinnosť vo februári budúceho roku.
V deň účinnosti zákona prestane existovať Rada obrany štátu a nahradí ju Bezpečnostná rada, ktorej bude predsedať premiér a jej členmi budú ministri silových rezortov. V prípade, ak Národná rada v období krízovej situácie nemôže vykonávať svoju činnosť, bude ju vykonávať Parlamentná rada. Na jej čele bude predseda Národnej rady SR a tvoriť ju budú podpredsedovia parlamentu a predsedovia poslaneckých klubov.
Prvým stupňom krízovej situácie je núdzový stav, ktorý vyhlási vláda v prípade živelnej pohromy, havárie alebo katastrofy. Na návrh vlády môže prezident vyhlásiť výnimočný stav vtedy, ak na celom území SR alebo jej časti dochádza k násilnému protiprávnemu konaniu a nemožno ho odstrániť ozbrojenými zložkami. Takýmto konaním bude aj teroristický útok.
Tretí stupeň krízovej situácie - vojnový stav vyhlasuje prezident na návrh kabinetu vtedy, ak Slovensku hrozí bezprostredné vonkajšie napadnutie, je narušovaná jeho zvrchovanosť, územná celistvosť alebo nedotknuteľnosť hraníc, alebo ak to vyplýva zo záväzkov medzinárodných zmlúv o spoločnej obrane proti napadnutiu. Posledným a najvyšším stupňom krízovej situácie je vojna, ktorú prezident vyhlási na základe rozhodnutia Národnej rady SR v prípade, ak platia predchádzajúce okolnosti a Slovensko je napadnuté vonkajším protivníkom.