BRATISLAVA 29. februára (SITA) - Vo vojenskom zdravotníctve by malo prísť k zmenám. Rozhodne sa o nich na základe aktualizácie koncepcie vojenského zdravotníctva, na ktorej v súčasnosti na Ministerstve obrany SR (MO SR) už pracuje skupina odborníkov. Ako uviedol pre agentúru SITA riaditeľ odboru riadenia vojenského zdravotníctva ministerstva obrany Richard Kozár, koncepcia by mala byť spracovaná do konca apríla a predložená ministrovi Jurajovi Liškovi. Na jej základe bude musieť byť prijaté stanovisko o ďalšom smerovaní vojenského zdravotníctva, a tak Kozár nevedel povedať či zostanú zachované všetky terajšie vojenské zariadenia. Vojenské nemocnice sú tri - v Bratislave, Ružomberku a v Košiciach. Vojenské ústavy sú v Novej Polianke, Piešťanoch a Tatranských Matliaroch.
V súčasnosti je veľmi ťažko povedať akú podobu bude mať nakoniec vojenské zdravotníctvo. "Osobne si myslím, že v období transformácie civilného zdravotníctva, kde je ťažko predpokladať ako to dopadne, by si mohol štát ponechať v správe armády všetky vojenské nemocnice," uviedol Kozár. K budúcnosti vojenských ústavov sa Kozár tiež nevedel bližšie vyjadriť. Uviedol ale, že sa v pláne na tento rok počíta s týmito zariadeniami ako vojenskými. Šéf vojenského zdravotníctva pripomenul, že vojenské nemocnice sú teritoriálne dobre postavené. Sú funkčné a konkurencieschopné, zdôraznil.
Kozár podčiarkol, že hlavným kritériom pri rozhodovaní budú potreby ozbrojených síl. Rozhodnutie bude ovplyvnené aj zmenami prijatými v civilnom sektore, ktoré sa dotýkajú aj vojenského zdravotníctva, dodal. Otvorená je aj otázka financovania vojenského zdravotníctva, ktorá si bude zrejme tiež vyžadovať zmenu legislatívy. V civilnom sektore by sa mali zdravotnícke zariadenia transformovať na akciové spoločnosti. "Možno týmto smerom pôjde aj vojenské zdravotníctvo, kde by majoritným vlastníkom boli ozbrojené sily," dodal Kozár.