Bratislava 29. februára (TASR) - Návrh na odvolanie ministra financií Ivana Mikloša by mal padnúť už na budúci týždeň na nadchádzajúcej schôdzi Národnej rady SR. V relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť to povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
"Slobodné fórum hovorí, že treba, nezávislí, že áno, Smer, že áno, komunisti, tí sú istí, my to urobíme tiež, ale nakoniec dôjde k situácii, keď možno 75 hlasov nebude," odpovedal Mečiar na otázku, či má opozícia dosť hlasov odvolanie Mikloša.
Predseda parlamentu a šéf KDH Pavol Hrušovský sa však domnieva, že opozícia na to dostatočný počet hlasov poslancov nemá. "Je tu paradoxná situácia, koalícia je v menšine a vo výraznej a opozícia nedokáže poraziť koalíciu aj napriek týmto číslam," povedal. K odvolaniu podľa neho asi znovu nepríde, pretože predseda Smeru Robert Fico a Mečiar sa "líšia v technike, ako sa k tomu dopracovať". Konkretizoval, že kým Fico hovorí o písomných zárukách zo strany ostatných opozičných klubov, Mečiar písomnú dohodu nechce. "V tejto chvíli som presvedčený, že aj keď návrh príde, znovu to bude len akési divadlo v parlamente," dodal.
Ak by mala opozícia 76 hlasov na odvolanie ktoréhokoľvek člena vlády, nehovoriac už premiéra, tak by to podľa Hrušovského urobila. "O plnoprávnom členstve v aliancii a plnoprávnom členstve v Európskej únii je už rozhodnuté bez ohľadu, či tu bude Dzurindova vláda," povedal na margo slov Mečiara, ktorý sa vyjadril, že ĽS-HZDS nebude iniciovať vyslovenie nedôvery predsedovi vlády pred vstupom Slovenska do NATO, Európskej únie a prezidentskými voľbami.
Mečiar vysvetlil tento postoj tým, že hnutie považuje integráciu za veľkú udalosť a nebude preto stranícke kalkulácie, sympatie alebo nesympatie k osobám podriaďovať štátnickým záujmom. Dodal tiež, že v súčasnosti neexistuje dohoda o vytvorení novej vlády. "My dnes nepozeráme na to, ako vyslovovať nedôveru predsedovi vlády, ale či vôbec je možná politická dohoda o zostavení vlády inej so stranami buď s prizvaním niekoho z opozície alebo s tým, že by niekto z tejto koalície svoje funkcie a účasť vo vláde prerušil, a keď bude takáto alternatíva jasná, potom nebudeme musieť robiť ani nedôveru, potom sa dohodneme a pán Dzurinda je tak zodpovedný človek, že v takom prípade sa urobí konštruktívna premena vlády a bude existovať v inej podobe, alebo nebude a potom poďme do nových volieb," konštatoval.
Hrušovský zopakoval, že ak by odvolali niektorého z ministrov za KDH, tak by zvážili ďalšiu účasť vo vládnej koalícii. Za najlepšie riešenie súčasnej situácie považuje navrátenie všetkých tých poslancov do vládnej koalície, ktorí hlasovali za program vlády. V pondelok budú kresťanskí demokrati rokovať so Slobodným fórom o zákonoch, ktoré predkladajú ich ministri.