Súhrn správ domácej redakcie z 9. októbra

Schuster s prezidentom Rauom o spolupráci a integrácii O možnostiach rozvinutejšej hospodárskej spolupráce medzi Slovenskom a Nemeckom, o našich integračných snahách ako aj o situácii vo svete po začatí americko-britských útokov na Afganistan, roko

val nemecký spolkový prezident Johannes Rau s prezidentom SR Rudolfom Schusterom, ktorý pricestoval do Berlína na päťdňovú oficiálnu návštevu Nemecka. Nemecký prezident udelil Rudolfovi Schusterovi nemecké vyznamenanie za zásluhy Mimoriadny stupeň veľkokríža. Schuster vyznamenal nemeckého spolkového prezidenta Radom Bieleho dvojkríža I. triedy. Oboch prezidentov spája dlhoročné osobné priateľstvo ešte z čias, keď šéfovali radniciam v Košiciach a vo Wuppertale. Schuster ocenil, že podpora Nemecka pri našich integračných snahách do NATO a EÚ je nielen fráza, ale skutočnosť.

Schuster: SR je dôležitý partner nemeckých investorov, tvrdí Fischer

Slovenská republika je pre Nemecko dôležitý partner v regióne strednej Európy a má podporu svojich integračných snáh do NATO a Európskej únie (EÚ). Šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer, ktorý sa v Berlíne stretol so slovenským prezidentom Rudolfom Schusterom, označil SR za najdôležitejšieho partnera pre nemeckých investorov v tomto regióne. Fischer uviedol, že Slovensko dosiahlo po voľbách v roku 1998 veľký pokrok a v mnohých aspektoch dobehlo kandidátske krajiny prvej skupiny a upozornil, že Nemecko očakáva, že politika SR bude aj po voľbách v roku 2002 kontinuálne pokračovať. Schuster vyzdvihol podporu Nemecka v procese integrácie a uviedol, že ak SR nespraví chyby, má šancu už na budúci rok sa začleniť medzi 19 členov NATO a potvrdiť tým svoj demokratický vývoj.

Prezidentovi Schusterovi sa návštevou filmových štúdií splnil sen

Slovenskému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi sa dnes splnila jeho dávna túžba a v sprievode šéfa krajinskej vlády Brandenbursko Manfreda Stolpeho navštívil najväčšie nemecké filmové štúdiá Babelsberg. Schuster uviedol, že vždy chcel vidieť tieto štúdiá prezývané aj nemecký Hollywood, ktoré sú vybavené najmodernejšou technikou. Pochválil sa pred novinármi, že vo svojom rodisku Medzeve založil múzeum, kde už má vystavených 20 filmových kamier, ale niektoré exempláre mu ešte chýbajú. Pochválil sa aj detskou túžbou, že vždy chcel prevádzkovať kino. Túto svoju filmovú vášeň si naplnil aj päťtýždňovým pobytom v pralesoch Amazonky v Brazílii. Manfred Stolpe uviedol, že je rád že môže amatérovi filmárovi predstaviť skvost Brandenburského kraja, ktorým sú tieto filmové štúdiá. Ako zdôraznil Stolpe, pri stretnutí so slovenským prezidentom hovorili okrem filmovania aj o transformačnom procese v našej krajine. Podľa Stolpeho Brandenbursko týmto procesom prechádzalo a ešte aj prechádza.

NR SR: Migaš zvolal 52. schôdzu so 118 bodmi

Predseda parlamentu Jozef Migaš zvolal 52. schôdzu Národnej rady SR na stredu 17. októbra o 10:00. Navrhovaný program obsahuje 118 bodov, medzi ktorými nechýba ani požiadavka poslancov SNS blízkych predsedníčke Anne Malíkovej na vytvorenie samostatného poslaneckého klubu. Ten by tvorili siedmi poslanci, ktorí kandidovali za SNS a Imrich Sládeček, nominant SOP a v súčasnosti nezávislý poslanec.

NR SR: Migaš prijal poslancov rakúskeho parlamentu

O reforme verejnej správy a úlohách slovenského parlamentu pri plnení podmienok nášho približovania sa k Európskej únii (EÚ) dnes informoval 26 poslancov rakúskeho parlamentu za Sociálnodemokratickú stranu Rakúska predseda NR SR Jozef Migaš. Šéf sociálnodemokratickej frakcie rakúskeho zákonodarného zboru Albrecht K. Konecny pritom Migaša ubezpečil o rakúskej podpore nášmu vstupu do EÚ a uviedol, že SR podľa neho plní základné úlohy, ktoré vyplývajú z časového harmonogramu prístupových rokovaní. Náš sused nám chce pomôcť najmä radou a odovzdaním svojich skúseností, tak aby sa Slovensko vyvarovalo chýb, akých sa dopustilo v negociačnom procese Rakúsko.

Dzurinda: Odpoveďou na útoky teroristov je silnejšie držať spolu

Správnou odpoveďou na výzvu teroristov je držať spolu silnejšie, viac ako kedykoľvek predtým a plece pri pleci s ním bojovať všetkými možnými spôsobmi. Slovenská vláda a naši ľudia vyjadrili svoju solidaritu s americkým ľudom a sme pripravení pomôcť, zdôraznil premiér Mikuláš Dzurinda na stretnutí americko-slovenskej akčnej komisie (U.S.-EU Slovakia Action Commission) v Bratislave. Ako povedal, silná a jasná pozícia vlády je veľmi dôležitá, a takisto je významné stanovisko mimovládnych organizácií a predstaviteľov hospodárskej sféry.

Premiér ocenil činnosť americko-slovenskej akčnej komisie, ktorej cieľom je zlepšenie transformačného procesu na Slovensku a priniesť americké, Európskej únie a medzinárodné know-how na Slovensko. Premiér zdôraznil, že Slovensko potrebuje ďalšie investície a posilnenie vzájomne užitočnej spolupráce.

USA: Reakcia Slovenska bola podľa senátora Rotha rýchla

Rozširovanie NATO a príprava kandidátov na členstvo pokračuje paralelne s úsilím aliancie potlačiť terorizmus a extrémistické skupiny vo svete. "Boli tu obavy z toho, že to, čo sa stalo 11. septembra v USA, odsunie tento proces do úzadia," uviedol pre agentúru SITA bývalý senátor a spolupredseda Americko-slovenskej akčnej komisie William Roth. Napriek tomu diskusia o prijímaní nových členov do NATO podľa neho pokračuje, o čom kandidátske štáty ubezpečil Brusel aj Washington. Podľa Rotha je dôležité, že Slovensko sa pripojilo k protiteroristickej aliancii. Uviedol, že rýchlu reakciu Slovenska a jeho podporu oceňuje americká vláda, ako aj obyvateľstvo USA.

Hengel: Slovensko sa správa akoby bolo členom NATO

Spojené štáty pokladajú zákon o bankách umožňujúci zmrazovanie vkladov za užitočný prostriedok boja proti terorizmu. Chargé d´affaires Veľvyslanectva USA Douglas Hengel na tlačovej konferencii v Bratislave ocenil, že slovenský parlament prijal takýto zákon. Ako uviedol, americká vláda spolupracuje so slovenskými orgánmi pri ochrane slovenských hraníc v súvislosti s očakávaným náporom emigrantov po leteckých útokoch na Afganistan. Hengel tieto informácie nešpecifikoval, pretože sú prísne tajné. Potvrdil, že americká strana dostáva od Slovenskej informačnej služby užitočné informácie v rámci deklarovanej pomoci Slovenska Spojeným štátom.

Hengel sa poďakoval Mikulášovi Dzurindovi za "jasné, rýchle a konkrétne stanoviská a činy predstaviteľov Slovenskej republiky" v súvislosti s teroristickými útokmi na USA a potvrdil, že USA vnímajú Slovensko ako krajinu, ktorá sa de facto správa ako člen NATO.

Dzurinda: HZDS by malo prehodnotiť reakcie spred dvoch rokov

Predsedu vlády Mikuláša Dzurindu potešil obrat niektorých politických subjektov v zahraničnej politike smerom k začleneniu do NATO a akciám Severoatlantickej aliancie, lebo každý hlas správnym smerom je vítaný. Reagoval tak na podporu predsedu HZDS Vladimíra Mečiara akciám USA a Veľkej Británie proti teroristickým centrám. Ako povedal pre agentúru SITA, HZDS by však malo robiť principiálnu politiku a prehodnotiť napríklad svoje reakcie spred dvoch rokov, keď vláda dala súhlas na prelet lietadiel NATO počas bombardovania Juhoslávie. "HZDS by malo povedať, že sa mýlilo, keď ma chcelo hnať pred súd, že vláda otvorila slovenský vzdušný priestor", dodal premiér. Korigovať by malo aj svoje postoje napríklad ku kríze v Kosove.

LRV: Zákon o bezpečnosti SR treba ešte dopracovať

Vyhlásenie núdzového, výnimočného, vojnového stavu a vojny upravuje ústavný zákon o bezpečnosti SR, ktorý dnes v novom znení prerokovala Legislatívna rada vlády. Ministerstvu obrany ako predkladateľovi ho odporučila dopracovať a spresniť niektoré pojmy, najmä pokiaľ ide o obmedzenie práv a slobôd. LRV súhlasila, aby sa v dôvodoch na vyhlásenie výnimočného stavu taxatívne spomínali teroristické útoky, odmietla ale možnosť vyhlásiť ho v tomto prípade na neohraničený čas. Riaditeľ legislatívneho odboru MO SR Štefan Ružič agentúre SITA povedal, že ústavný zákon opäť predložia na budúci týždeň spolu so zákonmi o obrane, brannej povinnosti a ozbrojených silách. Po schválení parlamentom by mali byť účinné od februára.

EÚ: Verheugen má opäť obavy o vývoj na Slovensku

Komisár EÚ pre rozširovanie Günter Verheugen vyjadril pred ministrami zahraničných vecí EÚ isté obavy z politického vývoja na Slovensku a taktiež znepokojenie nad výsledkami nedávnych parlamentných volieb v Poľsku. Verheugen v pondelok informoval šéfov diplomacií európskej pätnástky, že rokovania o vstupe postupujú podľa plánu a že aj vďaka perspektíve členstva sa v kandidátskych krajinách podarilo dosiahnuť veľkú mieru stability. Ako však vyplýva z písomných materiálov, ktoré sa dnes novinárom podarilo získať v Bruseli, existujú podľa komisára aj dôvody na obavy, napríklad v súvislosti s vývojom na Slovensku.

EÚ: Ťažkosti so stanoviskom ku kapitole Dane

Európska únia bude v nadchádzajúcich dvoch kolách vstupných rokovaní na úrovni hlavných vyjednávačov a jednom ministerskom kole klásť najväčší dôraz na kapitoly Dane, Energetika, Doprava, Vnútro a spravodlivosť a na prvú časť kapitoly Poľnohospodárstvo. Vo viacerých z nich sa už dosiahol výraznejší pokrok, ale v iných sa na spoločnom postoji nevie dohodnúť ani sama únia, priznali dnes v Bruseli viaceré zdroje Európskej komisie.

V kapitole Dane žiada Slovensko a ďalšie krajiny i prechodné obdobie na zníženú sadzbu DPH na vyhrievaciu a elektrickú energiu, plyn a stavebné práce, ale s týmto by únia, podobne ako so žiadosťou o päťročnú výnimku z registračnej povinnosti pre platcov DPH s obratom menším ako 35 000 eur, mala súhlasiť.

Mikloš: SR má šancu vstúpiť do EÚ a NATO len bez Mečiara

Slovenské politické strany sa pred septembrovými parlamentnými voľbami spoja, aby zabránili bývalému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi dostať sa k moci. Uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Dodal, že odstavením Mečiara, ktorý priviedol krajinu do politickej izolácie, má Slovensko šance vstúpiť do NATO a EÚ. Podľa Mikloša môže SR vstúpiť do aliancie a únie, ak sa strany vládnej koalície, ktoré prežijú budúcoročné voľby, spoja s populistickými stranami ako ANO Pavla Ruska a Smer Roberta Fica.

Kadlečíková: V stredu s W. Schüsselom o európskej integrácii

O európskej integrácii bude v stredu vo Viedni so spolkovým kancelárom Rakúskej republiky diskutovať slovenská vicepremiérka pre európsku integráciu Mária Kadlečíková. Nosnými témami rozhovorov budú výhody a nevýhody rozširovania EÚ, bezpečnostná politika, pracovné príležitosti, prisťahovalectvo a doprava. Okrem rakúskeho kancelára sa M. Kadlečíková stretne aj generálnym tajomníkom Zväzu rakúskych priemyselníkov Lorenzom Fritzom, prezidentom Pracovnej komory Herbertom Tumpelom a bývalým poslancom švajčiarskeho parlamentu Ernstom Mühlemannom. Podujatie, ktoré sa uskutoční v Kuppelsaale viedenského Múzea pre moderné umenie, organizuje denník Der Standard spoločne s nemeckým denníkom Süddeutsche Zeitung a švajčiarskym denníkom Tages-Anzeiger.

Stank: Armáda do roku 2010 schopná reagovať na všetky ohrozenia

Koncepčný dokument Model ozbrojených síl do roku 2010 posúdi Rada obrany štátu (ROŠ) 15. októbra. Koncom mesiaca ho štátni tajomníci rezortu obrany predložia v sídle Severoatlantickej aliancie v Bruseli. "Do roku 2010 bude Armáda SR schopná plne reagovať na všetky typy ohrozenia, vrátane teroristických útokov," uviedol na tlačovej besede minister obrany Jozef Stank. Minister dodal, že model predpokladá plnú profesionalizáciu ASR do roku 2006, jej modernizáciu a zmenu organizačnej štruktúry. V budúcnosti by mala mať ASR 23 až 24 000 osôb, z toho 5 000 občianskych zamestnancov, zvyšok profesionálnych vojakov. Dnes má ASR 30 000 členov, polovica vojakov vykonáva základnú vojenskú službu.

Cerovský: Prijaté opatrenia sú naďalej dostačujúce

Situácia na Slovensku sa po začatí amerických odvetných útokov na Afganistan výrazne nezmenila. Slovensko nie je bezprostredne ohrozené a všetky opatrenia, ktoré boli prijaté na zabezpečenie suverenity vzdušného priestoru, ochrany dôležitých objektov ako aj hraníc sa realizujú v plnej miere, pričom zatiaľ nie je potreba tieto opatrenia sprísniť, konštatoval na tlačovej besede náčelník Generálneho štábu (GŠ) ASR Milan Cerovský. Od pondelka tiež permanentne pracuje operačné centrum, ktoré monitoruje situáciu na území SR a v ďalších záujmových oblastiach vrátane krajín, kde pôsobia slovenskí vojaci v mierových misiách.

SOP: Len široká koalícia môže izolovať teroristické organizácie

Vojenské akcie USA a Veľkej Británie na území Afganistanu sú nevyhnutnou odpoveďou na teroristické činy spáchané 11. septembra. Predseda SOP Pavol Hamžík v tejto súvislosti na tlačovej besede podčiarkol, že strana oceňuje, že USA sa zaviazali zasiahnuť len vojenské ciele, cvičné tábory teroristov, ich úkryty a nie civilné ciele. Zároveň SOP víta, že súčasťou týchto akcií sú humanitárne dodávky potravín afganskému ľudu. SOP je presvedčená, že kroky USA rozšíriť celosvetovú koalíciu v boji proti terorizmu o arabské a moslimské krajiny je správna. "Len takéto široké spoločenstvo môže účinne izolovať teroristické organizácie a ich činnosť vo všetkých kútoch sveta", zdôraznil predseda SOP.

Tkáč kritizuje neinformovanosť občanov o postupe v prípade ohrozenia

Nespokojnosť s absenciou ústavnoprávneho vymedzenia obrany štátu vyslovil pre agentúru SITA poslanec HZDS Vojtech Tkáč. Podľa jeho slov je v Českej republike občan ďaleko viac informovaný o tom, ako sa správať v prípade ohrozenia a dokumentoval to tým, že doteraz nenašiel v schránke žiadny leták z miestneho úradu, v ktorom by ho informovali, čo treba robiť, keby sa niečo stalo. HZDS chce v parlamente iniciovať diskusiu na túto tému, vrátane materiálneho zabezpečenia modernizácie civilnej ochrany. Tkáč ocenil, že po teroristických útokoch na USA premiér prišiel do parlamentu a informoval poslancov o tom, že sa vláda rozhodla otvoriť vzdušný priestor pre americké lietadlá. Tkáč to považuje za fér hru a kultivovanejšiu formu komunikácie.

NR SR: Branno-bezpečnostný výbor schválil Vojenskú stratégiu

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť schválil návrh Vojenskej stratégie. "Pripomienky sa týkali presnejšieho vymedzenia ozbrojených síl v čase teroristických útokov, povedal minister obrany Jozef Stank. Dodal, že po udalostiach v USA z 11. septembra boli do tohto dokumentu zapracované "také formulácie, ktoré nám umožnia aj v príslušných zákonoch, ktoré budú prijímané na základe Vojenskej stratégie, reagovať aj v tejto oblasti". Člen výboru Jozef Tuchyňa vzniesol k materiálu niekoľko pripomienok. "Ak kvalifikujeme terorizmus ako nevojenské ohrozenie, za určitých podmienok preberajú ozbrojené sily riešenie tohto problému na seba a to musí byť v stratégii vyjadrené," povedal Tuchyňa.

Šimko do Maďarska na stretnutie piatich ministrov vnútra

Minister vnútra Ivan Šimko sa v stredu v maďarskom meste Gödöllö zúčastní na stretnutí ministrov vnútra Slovenska, Maďarska, Rakúska, Poľska a Českej republiky. Pravidelné stretnutia ministrov vnútra sa konajú od roku 1998, doteraz posledné bolo v októbri minulého roku v Bratislave. Jednou z hlavných tém rokovania bude problematika zriaďovania spoločných pracovísk na štátnych hraniciach, takisto vízová politika a policajná

spolupráca v boji proti organizovanému zločinu. Ministri zhodnotia aj činnosť špecializovaných pracovných skupín – Ministerstvo vnútra SR gestoruje skupinu na boj proti pašovaniu peňazí a jadrových materiálov. Na záver ministri vnútra podpíšu spoločné vyhlásenie.

Kňažko: Znižovať počet ministerstiev je logický vývoj, ale postupný

Znižovanie počtu ministerstiev je logický vývoj, ktorý prirodzene prichádza s decentralizáciou právomocí na regionálnu samosprávu, vyhlásil dnes v Banskej Bystrici na brífingu počas návštevy Múzea SNP minister kultúry Milan Kňažko. Uviedol, že ministerstvo kultúry tu nebude večne, je potrebné na realizáciu kultúrnej politiky štátu a existuje v "98 percent krajín v Európe", pre ktoré treba mať v SR partnera. Podčiarkol kontext prenosu právomocí a financií a odmietol ďalšie experimenty.

HZDS: Negociačný proces je príliš rýchly a nie vždy kvalitný

Prílišnú rýchlosť procesu negociácií zo strany Slovenska a následný nie vždy kvalitný výsledok týchto vyjednávaní kritizoval na tlačovej besede HZDS poslanec Vojtech Tkáč. Podľa jeho slov to konštatoval tieňový kabinet HZDS s tým, že Česká republika dlhším rokovaním s EÚ dokázala vyjednať pre seba lepšie podmienky v kapitole voľný pohyb osôb, takže sa bude môcť lepšie brániť prílevu pracovných síl nielen z členských, ale aj súčasných kandidátskych krajín EÚ. Tkáč nespochybňuje odbornosť hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa, ale niektoré urýchlené negociačné rozhodnutia sú podľa neho záhadné. Tkáč tiež kritizoval "hriešne" nízku účasť SR v projektoch predvstupových fondov.

Kadlečíková: Francúzsko nás chváli aj za rýchlosť negociácií

Teroristické útoky na USA a následne pripravovaný balíček protiteroristických legislatívnych opatrení Európskej únie ovplyvnia rokovania o integrácii do Európskej únie. Ako uviedla podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková po dnešných rokovaniach vo Francúzsku. Reagovala aj na vyjadrenie HZDS o prílišnej rýchlosti procesu negociácií zo strany Slovenska a následný nie vždy kvalitný výsledok vyjednávaní. Ako uviedla, pokiaľ ide o rýchlosť negociácií "pán Moscovici, aj pán Barrau nás pochválili". Pokiaľ ide o slobodný pohyb osôb, "Slovensko má prísľub štyroch krajín - Švédska, Írska, Holandska a Dánska, že neuplatnia prechodné obdobia. Aj ďalšie vlády naznačujú, že zaujmú podobný postoj," uviedla. Ako dodala, Európska komisia otvorí predbežne uzavreté kapitoly s krajinami, ktoré už predbežne uzavreli kapitolu o voľnom pohybe osôb s tým, že prístup bude jednotný.

Ženy nesúhlasia s vládnym návrhom odchodu žien do dôchodku

Ženský parlament Slovenska nesúhlasí s vládnym návrhom zákona o predĺžení veku odchodu žien do dôchodku v rozpätí rokov 2003 až 2011. Ako sa uvádza vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla jeho predsedníčka Mária Repáňová, v súčasnej sociálno-ekonomickej situácii by sa malo zvyšovanie veku odchodu žien do dôchodku rozložiť na oveľa dlhšiu etapu, teda až do roku 2019, a to tak, aby sa mohli ženy rozhodnúť po odpracovaní určitého počtu rokov na odchod do dôchodku. V prospech takéhoto postupu podľa parlamentu žien hovorí aj klesajúca populačná krivka, vysoká nezamestnanosť a predpoklad jej stúpania, ako aj absencia programov na vytváranie nových pracovných miest.

Odmeny: Trestné stíhanie Vladimíra Mečiara definitívne zastavené

Trestné stíhanie predsedu HZDS Vladimíra Mečiara za trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze neoprávnene vyplatených odmien členom vlády je definitívne zastavené. Generálna prokuratúra (GP) SR potvrdila, že sa po preskúmaní prípadu stotožnila so záverom dozorujúceho prokurátora Michala Barilu, ktorý stíhanie Mečiara zastavil začiatkom septembra. GP vo svojom stanovisku uvádza, že konanie Mečiara, ktorý rozhodol o vyplatení odmien len na základe uznesenia vlády nie je takého charakteru, aby mohlo byť posudzované ako trestný čin. Nakoľko však vyplácanie odmien nebolo celkom kóšer, čaká vtedajších ministrov a podpredsedov vlády, ktorí odmeny ešte nevrátili, ich vymáhanie súdnou cestou.

Médiá: Rada STV spokojná so spravodajstvom STV

Rada Slovenskej televízie (STV) sa zaoberala kritikou, ktorú verejnoprávnej televízii adresoval prezident Rudolf Schuster a konštatovala, že spravodajstvo STV podľa nej "prebieha štandardným spôsobom". Ako agentúru SITA informoval predseda Rady STV Jaroslav Franek, "rada však privíta dôkazy existencie akejkoľvek cenzúry na pôde STV." Rada zároveň požiadala vedenie televízie, aby naďalej pokračovalo v nastúpenom trende zvyšovania dôveryhodnosti a profesionálnej úrovne spravodajstva. Prezident Schuster viackrát kritizoval spravodajstvo STV, predovšetkým v súvislosti s informovaním o jeho osobe. Naposledy v júni Schuster odporučil vedeniu STV, aby zaviedla špecializovaných spravodajcov pre monitorovanie činnosti parlamentu, vlády aj prezidenta

RVR: Predbežný súhlas so vstupom britskej spoločnosti do TA3

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dala predbežný súhlas na vstup britskej firmy Millenium Electronics Limited do slovenskej káblovej spravodajskej televízie TA3. Ako uviedol pre agentúru SITA predseda rady Peter Kováč, RVR tak súhlasí, aby držiteľ licencie TA3 spoločnosť CEN s.r.o. previedla 55 percent svojho podielu na britskú spoločnosť Millenium Electronics Ltd. "Rada nenašla žiaden právny dôvod, aby tento vstup nebol schválený," zdôraznil. Na základe tohto predbežného súhlasu rady môže byť urobený zápis do obchodného registra. Následne rada odsúhlasí zmenu licencie, keďže dôjde k zmene právnych skutočností, doplnil Kováč.

RVR udelila Slovenskej televízii dve pokuty

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila Slovenskej televízii dve pokuty vo výške 100 tisíc korún za skrytú a neoddelenú reklamu pri vysielaní britského prírodopisného seriálu Život v divočine. Agentúre SITA to potvrdil predseda rady Peter Kováč. STV porušila zákonné ustanovenie o skrytej reklame tým, že neoddelene od ostatnej časti programu odvysielala reklamu firmy Toyota. Skrytá reklama je podľa Kováča aj v

MS: Čarnogurský bude s Harabinom diskutovať v televízií

Minister spravodlivosti Ján Čarnogurský prijíma výzvu predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina a súhlasí s účasťou na televíznej diskusii o projekte Súdny manažment, na ktorej sa má podľa návrhu Š. Harabina zúčastniť okrem ministra spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu aj podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš. Ako dnes agentúru SITA informovala tlačová tajomníčka ministerstva spravodlivosti Alica Klimešová, J. Čarnogurský zároveň poveril hovorkyňu MS SR Andreu Krajniakovú, aby s Kanceláriou predsedu Najvyššieho súdu SR dohodla technické podrobnosti verejnej diskusie.

Polícia: Obvinili sedem policajtov za mučenie K. Sendreia

Prípad smrti Karola Sendreia na policajnej stanici v Magnezitovciach dostal nový rozmer. Šesť súčasných a jedného už bývalého policajta z Jelšavy a Revúcej obvinil vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania v Banskej Bystrici z trestného činu mučenia, ktorého sa dopustili v júli v súvislosti so zadržaním Karola Sendreia a jeho synov a vyústilo do úmrtia K.Sendreia. Časť obvinených je už v cele predbežného zadržania. Mučenie patrí medzi trestné činy proti ľudskosti a páchateľom zaň hrozí trest na 10 - 15 rokov.

Polícia: Policajtom, čo zabili Sendreia, hrozí až 15 rokov väzenia

Trest odňatia slobody na osem až 15 rokov hrozí šiestim súčasným a jednému už bývalému policajtovi z Jelšavy a Revúcej, ktorých dnes vyšetrovateľ Krajského úradu vyšetrovania (KÚV) v Banskej Bystrici obvinil z trestného činu mučenia a iného krutého neľudského zaobchádzania. Obvinení sú podozriví, že ich konanie v júli 2001 spôsobilo Karolovi Sendreiovi st. z Magnezitoviec v okrese Revúca smrť, Petrovi Sendreiovi ťažké ublíženie a ďalším dvom Rómom ublíženie na zdraví. Na dnešnej tlačovej besede v Banskej Bystrici to konštatoval riaditeľ KÚV Ján Krankuš.

Fízik: Potvrdenie mučenia v prípade Sendrei som očakával

Obvinenie policajtov z trestného činu mučenia Karola Sendreia predseda Rómskej inteligencie za spolunažívanie (RISZ) a poradca ministra vnútra Ladislav Fízik očakával od začiatku. Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA, na rozdiel od riaditeľa banskobystrického Krajského úradu vyšetrovania Jána Krankuša je však presvedčený aj o rasovom motíve konania policajtov, ktorý podľa neho vyjde najavo pri ďalšom vyšetrovaní alebo pred súdom.

Sendrei: Csáky určite privíta pokrok vo vyšetrovaní prípadu

Podpredseda vlády pre ľudské práva, menšiny a regionálny rozvoj Pál Csáky, ktorý je dnes v zahraničí, podľa svojho hovorcu Pétra Miklósiho určite privíta pokrok, ktorý nastal pri vyšetrovaní prípadu Karola Sendreia, keďže sám viackrát vyzýval ministerstvo vnútra, aby prípad čo najskôr vyšetrilo. Teraz už podľa Miklósiho záleží len na tom, ako v tomto prípade rozhodne nezávislý súd.

Konferencia o tienistých a svetlých stránkach katolicizmu počas odboja

Postoje katolíkov počas protifašistického odboja mali tienisté aj svetlé stránky, konštatoval dnes na medzinárodnej konferencii Účasť kresťanov v protifašistickom odboji v strednej Európe v rokoch 1933-1945 - Postoje katolíckych a pravoslávnych kresťanov k fašizácii a nacizácii spoločenského života a ekumenizmus v odboji minister kultúry SR Milan Kňažko. Upozornil, že časť katolíkov podľahla falošným sľubom o poriadku a blahobyte, časť však násiliu vzdorovala v nerovnom boji. Poukázal na aktuálny odkaz tohto boja pre argumentáciu na boj proti násiliu, netolerancii a nenávisti, ktoré v podobe teroristického útoku v USA sú len "starým, pokazeným vínom v nových nádobách".

Knihy: Slovenskí vydavatelia na knižnom veľtrhu vo Frankfurte

Na medzinárodnom knižnom veľtrhu v nemeckom Frankfurte nad Mohanom bude vystavovať aj 50 slovenských vystavovateľov. Na veľtrhu, ktorý sa začne v stredu a potrvá do 15. októbra, bude prezentovaných zhruba 500 knižných titulov vydavateľov zo Slovenska. Okrem iných to budú knihy z produkcie vydavateľstiev Kalligram, LÚČ, Media Trade SPN, Mladé letá, Slovenský spisovateľ, Slovart, Slovenský Tatran, Tranoscius či Veda. Samostatnú expozíciu bude mať Združenie nezávislých vydavateľov INDEX, Neografia Martin, Slovart a tlačiarenské podniky.

Modra: Päťka je šťastné číslo v galérii Arias & Vanda

Výstavu maľby, grafiky, humoru, slova a plastiky autorov Oľgy Pazerini, Rada Šulca, Ivana Kováčika, Dušana Polakoviča a Ľuboslava Mozu pod názvom Päťka je šťastné číslo otvorili dnes v modranskej galérii Arias & Vanda. Vernisáž spestrila ukážka tvorby hudobníka Petra Lipu a spisovateľ Tomáš Janovic predstavil najnovšiu knihu Dostal rozum. Ako pre agentúru SITA uviedol koordinátor výstavy Ľuboslav Moza, cieľom výstavy je prezentovať súčasný slovenský humor v umeleckej tvorbe.

Pohrebné zvyky na výstave V záhrade pokoja

Obyčaje pri úmrtí a pochovávaní na Slovensku sú námetom výstavy V záhrade pokoja, ktorú od stredy do 25. novembra ponúkne verejnosti Slovenské národné múzeum (SNM) v Bratislave. Priestory Zimnej záhrady v sídle SNM na Vajanského nábreží predstavia odlišnosti v pohrebných zvyklostiach jednotlivých etnických a náboženských skupín. Výstava ponúkne obraz o predstavách, obyčajoch, obradoch a zvyklostiach spojených s úmrtím a pochovávaním od starobylých až po dnešných obyvateľov územia Slovenska.vt

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 2. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 3. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 4. Moskva alebo Petrohrad?
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 6. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte
 7. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli
 8. Nový Jaguar XF Sportbrake
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov
 10. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich
 1. Zóna Nové Nivy splnila kvalifikačné podmienky pre registráciu
 2. Dekan ocenil študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 3. Application of GDPR with respect to the size of the enterprise
 4. Modern luxury next to the Blue Church
 5. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu
 6. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 7. Moskva alebo Petrohrad?
 8. Aké auto si vybrať - nové, zánovné alebo jazdené?
 9. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni
 10. HB Reavis predstavuje projekt Stanica Nivy na veľtrhu
 1. Moskva alebo Petrohrad? 8 829
 2. Ako pracujú poisťováci? Dostali sme sa medzi nich 4 198
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 3 044
 4. Nepríjemná bolesť. Tu sú 3 rady, ako sa jej zbavíte 2 182
 5. Jubilejná desiata KOCKA privíta zákazníkov v Starej Ľubovni 1 506
 6. Nový Jaguar XF Sportbrake 1 375
 7. Diabetici môžu získať 25-tisíc eur cez nový grantový program 1 278
 8. VW Tiguan Allspace: prvé sedemmiestne SUV od Volkswagnu 1 132
 9. Špeciálna príloha: Pre budúcich vysokoškolákov 1 117
 10. 5 zaujímavostí, ktoré ste o koži možno nevedeli 1 075

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Slovensko neuspelo v boji o sídlo Európskej liekovej agentúry

Bratislava nezískala sídlo EMA, bola na štvrtej nepostupovej pozícii.

KOMENTÁRE

Prečo by sa mali Slováci začať báť Čechov

Slovensko bude musieť vynaložiť viac úsilia a vynaliezavosti, aby ho Brusel v zhluku „podivných“ demokracií na východ od Nemecka rozpoznal

KOMENTÁRE

Fico útokom na Kisku škodí hlavne sebe

Všetky pokusy o priamu konfrontáciu sa doteraz vždy skončili porážkou Fica.

Neprehliadnite tiež

Domov

Bratislavu zradila doprava aj kultúrna uzavretosť, hovoria experti o strate agentúry

Niekto mohol akceptovať, že pre Bratislavu je hlavné letisko Viedeň, niekto to akceptovať nemusel, vraví šéf portálu euractiv Radovan Geist.

Domov

Esbéeskar môže v obchode šacovať. Ak je to dobrovoľné

Ak zariadenie pri vchode zapípa, pracovník SBS by mal zákazníka slušne požiadať o blok, určiť zakódovaný tovar a vyzvať ho, aby vec vybral z tašky sám.

Domov

Odíde Richter z ministerstva aj Kotlebove hliadky z vlakov?

Pozrite si týždenný výber najzaujímavejších sľubov politikov.

Domov

Kauza okolo slovenského predsedníctva podľa Transparency poškodzuje štát

Kauzu okolo slovenského predsedníctva v Rade EÚ vyšetrujú úrady už rok.