Bratislava 1. marca (TASR) - S návrhom na podanie obžaloby ukončila vyšetrovateľka Úradu boja proti korupcii prípad údajne nelegálneho obchodu so zbraňami, z ktorého sú obvinení bývalí predstavitelia Armexu.
Vyšetrovateľka navrhla prokurátorovi obžalovať bývalého poslanca NR SR Víťazoslava M. a Viliama C. z trestného činu porušovania predpisov pri narábaní s kontrolovanými tovarmi a technológiami. Obvineným v prípade dokázania viny pred súdom hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov.
Podľa záverov vyšetrovania sa prípad odohral v roku 1998. Vtedajší predstavitelia Armexu sa dohodli so severokórejskou spoločnosťou na dodaní dvoch letiskových kompletov z Ukrajiny. Ukrajinského vývozcu údajne oklamali, keď mu predložili potvrdenie-certifikát, že užívateľom zariadení bude Armáda Slovenskej republiky. Falošný certifikát pre firmu Armex vydal bývalý riaditeľ úradu pre výzbroj, techniku a materiál na ministerstve obrany Michal Dz. Technické zariadenie ukrajinská firma dodala na Slovensko ako vojenské. Vyšetrovateľka tvrdí, že predstavitelia Armexu ho potom odovzdali severokórejskej strane a pokúsili sa ho cez Ukrajinu do Kórey vyviezť bez vývoznej licencie. Na KĽDR je uvalené medzinárodné zbrojné embargo. Svojim konaním podľa vyšetrovateľky predstavitelia Armexu porušili zákon o obchodovaní s vojenským materiálom.
Polícia začala trestné stíhanie v roku 2002 na základe anonymného trestného oznámenia. Následne 6. júna minulého roka vyšetrovateľka obvinila bývalého generálneho riaditeľa firmy Armex Víťazoslava M., zamestnanca Armexu Viliama C. a bývalého riaditeľa Úradu pre výzbroj, techniku a materiál na ministerstve obrany Michala Dz. Polícia všetkých troch obvinila z trestného činu porušovania predpisov pri narábaní s kontrolovanými tovarmi a technológiami. Obvinenie voči Michalovi Dz. dozorujúci prokurátor zrušil. Jeho konanie kvalifikoval ako premlčané.
Minister vnútra Vladimír Palko v minulom roku po obvinení expredstaviteľov Armexu konštatoval, že výsledky vyšetrovania potvrdili informácie zahraničných tajných služieb podľa ktorých niektoré slovenské firmy sú zapojené do nelegálneho obchodu so zbraňami. Zároveň odmietol komentovať skutočnosť, že prípad bol otvorený päť rokov od spáchania činu a rovnako nepovedal, kde sa zariadenie nachádza.
TASR informácie poskytla Jana Pôbišová z TO MV SR.