Bratislava 1. marca (TASR) - Obvinenia, ktoré doteraz zazneli na adresu splnomocnenkyne vlády Kláry Orgovánovej vo viacerých médiách, sa podľa nej nezakladajú na pravde. Okrem toho po oboznámení sa s obsahom trestného oznámenia Rady mimovládnych organizácií rómskych komunít zváži príslušné právne kroky.
"Presný obsah oznámenia mi v tejto chvíli nie je známy. Považujem však za potrebné sa k nemu vyjadriť ešte predtým, ako mi bude podanie doručené oficiálnou cestou," uviedla pre TASR Orgovánová. Splnomocnenkyňa odmieta podozrenia, že stojí za nepokojmi. "Podnecovanie nepokojov v žiadnom prípade nie je v súlade s mojím záujmom, ani so záujmom Rómov. Výzvy na dodržiavanie zákonnosti pri sociálnych protestoch Rómov som niekoľkokrát prezentovala aj v médiách," hovorí Orgovánová.
K neoprávnenému manipulovaniu so štátnymi financiami poznamenala, že informácie o ponuke štipendií sú verejne prístupné. Program podpory rómskych žiakov stredných a vysokých škôl bol vytvorený na základe uznesenia vlády SR č. 278 z roku 2003, ktorým boli schválené Základné tézy koncepcie politiky vlády SR v integrácii rómskych komunít. V roku 2003 bolo na základe uvedených dokumentov vynaložených 1 822 200 Sk pre rómskych študentov stredných a vysokých škôl zo sociálne znevýhodneného prostredia. Prostriedky boli študentom pridelené na základe zmluvy medzi prijímateľom - právnickou osobou a Úradom vlády SR.
Odmieta i údajný konflikt záujmov, ktorý mal vzniknúť súbežným vykonávaním funkcie splnomocnenkyne vlády a štatutárnej zástupkyne Nadácie Inforoma. Podľa nej sa na splnomocnenkyňu zákon o štátnej službe vzťahuje len v určitých ustanoveniach a v tomto prípade nejde o konflikt záujmov. "Keďže Nadácia Inforoma nikdy zo štátneho rozpočtu nedostala žiadne finančné prostriedky, nie je moje konanie ani v rozpore s etickými princípmi," vysvetľuje Orgovánová. Nadácia Inforoma je síce členom konzorcia mimovládnych organizácií, ktoré realizovali jeden z projektov Phare, prijímateľom prostriedkov z Phare fondov je však podľa nej belgická inštitúcia.
RMORK žiada abdikáciu splnomocnenkyne vlády pre Rómov kvôli jej absolútnej neschopnosti a nečinnosti vo funkcii, ktorú zastáva. "Neprišla ani raz so systémovým riešením, ktoré by pomohlo, alebo začalo riešiť zložitú situáciu Rómov na Slovensku. Jej alibizmus a farizejstvo nepoznajú hranice," uviedol predseda RMORK Ladislav Richter.