BRATISLAVA 1. marca (SITA) - O podporu realistického prístupu k rokovaniam o finančnej perspektíve Európskej únie na ďalšie rozpočtové obdobie dnes požiadal poslancov zahraničného výboru parlamentu minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Ministerstvo financií chce, aby diplomati presadzovali rozpočet únie vo výške 1,3 percenta HDP členských krajín, MZV to však považuje za nereálne. Kukan upozornil, že aj jedno percento ako ho navrhuje šesť najväčších prispievateľov, bude viac ako súčasných 1,24 percenta HDP. Vďaka rastu HDP dávajú už dnes bohaté štáty do rozpočtu únie viac ako pred piatimi rokmi. Pripomenul, že Slovensko môže z fondov EÚ dostať ročne peniaze len na úrovni 4 percent svojho hrubého domáceho produktu.
Rozpočet a ústavná zmluva budú podľa Kukana horúce témy tohto roka. Slovensko už písomne potvrdilo írskemu predsedníctvu, že vo väčšinovom hlasovaní uprednostňuje systém váhy hlasov, dohodnutý v Nice. Malé krajiny sa minulý pondelok v Bruseli zhodli, že Írsko by malo v marci obnoviť rokovania medzivládnej konferencie o prvej ústave EÚ. Slovenský zástupca, generálny riaditeľ MZV pre EÚ Maroš Šefčovič agentúre SITA povedal, že hoci sa oproti pôvodným 19 štátom zišlo len 13, má táto spolupráca zmysel. Riaditelia sekcií potvrdili doterajšie priority ako je komisár pre každú krajinu a potreba presne určiť fungovanie tímového predsedníctva v sektorálnych radách. Chcú tiež zvýšiť minimálne zastúpenie nových členov v EP zo 4 na 5 poslancov. Portugalsko navrhlo, aby ústava garantovala nielen rovnosť občanov, ale aj štátov EÚ. Podľa ministra zahraničných vecí musíme byť pripravení na dlhšie rokovania. Na ústavnej zmluve sa podľa neho nepodarí dohodnúť ani za holandského predsedníctva.
Kukan vidí v EÚ miesto aj pre visegrádsku štvorku. Mohla by pomôcť aj pri vzťahoch s Ukrajinou, ktorú označil za prioritu európskej politiky v nadchádzajúcom období. V4 by mala zostať pragmatickým regionálnym zoskupením, zdôraznil pri predstavovaní správy o plnení úloh zahraničnej politiky a jej cieľoch v tomto roku. V bilaterálnych vzťahoch sa chceme okrem Ukrajiny sústrediť na západný Balkán, Rusko, Bielorusko, Moldavsko, Indiu, Japonsko a Čínu. Šéf diplomacie potvrdil nemennosť politiky voči Taiwanu. SR uznáva jednu Čínu, preto bude s Taiwanom rozvíjať výhradne obchod cez obchodné zastupiteľstvá v hlavných mestách. Viac sa chce SR starať o krajanov v Maďarsku a Poľsku. Od Rakúska očakáva splnenie sľubu, že do roku 2007 spojí Bratislavu a Viedeň diaľnica. Zahraničný výbor nemal voči správe MZV námietky a odporučil NR SR, aby ju vzala na vedomie.