Bratislava 1. marca (TASR) - Vláda stiahne z parlamentu návrh zákona o študentskom pôžičkovom fonde, na základe ktorého malo byť od nasledujúceho akademického roka spoplatnené vysokoškolské štúdium. Rozhodla o tom dnes Koaličná rada.
Kvôli predmetnému uzneseniu sa v utorok ráno mimoriadne zíde vládny kabinet. TASR to dnes potvrdil hovorca vlády Martin Maruška.
Koaličná rada odporučila vláde zákon stiahnuť, aby doň mohli ministri zapracovať niektoré pripomienky, ktoré odzneli aj na samotnej schôdzi kabinetu. "Jedná sa napríklad o zvýšenie podielu študentov, ktorí budú mať nárok na poberanie sociálnych štipendií," povedal novinárom predseda KDH Pavol Hrušovský. Podotkol, že aj SMK požadovala na rokovaní vlády vytvoriť dostatočný priestor na zhodnotenie dopadov tohto zákona na občanov.
Na dnešnom rokovaní medzi Slobodným fórom a Kresťanskodemokratickým hnutím odmietli nezávislí poslanci podporiť schválenie spoplatnenia vysokoškolského štúdia ako sociálne neúnosné. Národná rada sa mala návrhom zákona o študentských pôžičkách a súčasne novelou vysokoškolského zákona zaoberať na svojej 22. schôdzi, ktorá sa začína v utorok popoludní.
Návrh na spoplatnenie vysokoškolského zákona schválila vláda 10. februára. Právna norma predpokladala, že vysokoškoláci zaplatia za štúdium od 3600 do 21 900 korún ročne. Školné mali platiť aj interní doktorandi vysokých škôl. Návrh zákona zvyšoval hornú hranicu poskytovania ročných študentských pôžičiek z terajších 20 tisíc Sk na 40 tisíc korún. Zmeny sa mali dotknúť aj sociálneho štipendia, ktoré malo podľa vládnych predpokladov dostávať viac ako 30 tisíc vysokoškolákov zo sociálne slabších rodín.