Zároveň tvrdí, že si nie je vedomý žiadneho podnecovania Rómov k trestnému činu, ani iného priestupku proti zákonom tejto krajiny. "Situácia je taká, aká je," konštatoval Červeňák pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA) v reakcii na pondelkové informácie Ministerstva vnútra SR, že generálny prokurátor Dobroslav Trnka podá pokyn na začatie stíhania vo veci pre trestný čin podnecovania v súvislosti s výzvami rómskych lídrov na blokádu diaľnic a hraničných priechodov.
“Ľudia sú hladní a zbedačení a nevidia žiadne východisko. Odkedy sme sa rozhodli riešiť problémy a začali sme komunikovať s Rómami, podarilo sa situáciu upokojiť," povedal Jozef Červeňák. Bez výzvy PR, aby Rómovia prestali rabovať, by podľa neho nepokoje pokračovali. "Ukázalo sa to aj 25. februára, keď boli všetky manifestácie pokojné," tvrdí člen krízového štábu štrajkovej pohotovosti PR a pýta sa, či budú stíhať všetkých, čo sú hladní a prejavia svoju nespokojnosť.
Podľa Červeňáka predstavitelia PR žiadali všetkých najvyšších ústavných činiteľov, aby s nimi diskutovali o možnostiach riešenia situácie. “Našu výzvu akceptoval len prezident Rudolf Schuster, ktorý nás v nedeľu prijal. Navrhol nám, aby sme začali problémy riešiť kultivovane a diplomaticky. Bohužiaľ, nikto iný z vládnych činiteľov na našu požiadavku na stretnutie nereagoval,” konštatoval Červeňák. Upozornil aj na fakt, že väčšina starostov na východe Slovenska považuje reformu sociálneho systému za problémovú. Podľa neho starostovia tiež poukazujú na to, že februárové nepokoje boli len začiatkom prejavov sociálnej krízy.
Do dvadsiatich dní očakáva Červeňák ďalšiu krízu, ktorú podľa neho spôsobia ďalšie výplaty sociálnych dávok. Vláda by preto podľa neho nemala podceňovať situáciu a nastávajúce dni využiť na rokovanie a hľadanie riešenia. "Navrhované nátlakové akcie mali zdôrazniť vážnosť situácie,” povedal pre RPA Červeňák. Ako dodal, ak vláda premrhá túto šancu, musí niesť za vývoj situácie aj sama zodpovednosť.