BRATISLAVA 2. marca (SITA) - Minister školstva Martin Fronc bude naďalej trvať na spoplatnení vysokoškolského štúdia. Ako vyhlásil dnes pred novinármi, reformy vysokého školstva sa nevzdáva. A to napriek tomu, že podľa neho dnešné rozhodnutie vlády o zákone o študentských pôžičkách zobralo reforme "tak trochu vietor z plachiet." Fronc sa nezúčastnil na mimoriadnom rokovaní vlády, ktorá rozhodla o stiahnutí zákona o študentských pôžičkách z programu parlamentnej schôdze. Ako vysvetlil, vždy sa usiloval o jednotu slov a činov. "Nie vždy sa to možno človeku podarí, ale v tomto prípade som proti stiahnutiu návrhu zákona, preto by som nepokladal za konzistentné predkladať taký návrh, proti ktorému by som hlasoval", dodal Fronc.
Minister ani po dnešnom rozhodnutí vlády neuvažuje o demisii, a to napriek tomu, že jeho zákon zavádzajúci školné neprešiel už po druhý raz do parlamentu. Otázku o prípadnom odstúpení považuje za predčasnú. Na otázku, či rozhodnutie Koaličnej rady a následne vlády o stiahnutí zákona z parlamentu bolo urobené pod tlakom Slobodného fóra Fronc konštatoval, že bolo asi vyhodnotením výsledkov rokovania s fórom. "Bolo to však pre mňa prekvapujúce, pretože z ich strany nezaznel žiaden vecný argument," povedal minister.
Fronc považuje zákon o študentských pôžičkách za dobrý. Rieši podľa neho financovanie vysokých škôl, zvýšenie kvality štúdia i motiváciu študentov. Podľa návrhu tejto normy by totiž malo ísť na motivačné štipendiá asi 300 miliónov korún, čo "nie je málo," skonštatoval minister. Zároveň zdôraznil, že zákon by vyriešil aj "problém s divokými vzdelávacími aktivitami cez sro-čky." Fronc sa domnieva, že by sa zlepšila situácia aj pre chudobnejších študentov, pretože na sociálne štipendiá by išlo 700 miliónov, čo je asi o 500 miliónov viac ako v súčasnosti. V súvislosti s hranicou sociálnych štipendií je minister ochotný rokovať. Za hranicu 50 percent poberateľov týchto štipendií však podľa neho nie je dobré ísť. Rovnako za nevhodné považuje v súčasnosti aj to, ak by sa minimálna hranica školného posunula na nula percent nákladov na štúdium.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.