Bratislava 2. marca (TASR) - Od konca osemdesiatych rokov 20. storočia došlo na Slovensku k poklesu interrupcií o takmer 70 percent. Kým v roku 1989 bolo na Slovensku vykonaných 48 603 umelých prerušení tehotenstva (UPT) na žiadosť ženy, v roku 2002 ich vykonali len 15 301. Vyplýva to z Národného programu sexuálneho a reprodukčného zdravia v SR, ktorý by sa mal dostať na budúce rokovanie vlády.
K dramatickému poklesu potratov v priebehu 90. rokov prispeli najmä aktivity mimovládnych organizácií a lekárov. K zmene sexuálneho správania prispelo aj rozhodnutie vlády SR o zavedení finančnej úhrady za vykonanie UPT. Interrupcia prestala byť ekonomicky výhodnejšia ako antikoncepcia.
V SR žije dovedna 2 776 940 žien, z čoho vo fertilnom veku 1 260 338. Antikoncepciu užíva celkovo 192 000 žien, čo predstavuje približne 19 percent z celkového počtu žien vo fertilnom veku. Napriek nárastu počtu užívateliek antikoncepcie pretrváva u časti populácie nedôvera k plánovanému rodičovstvu a antikoncepcii, podporovaná aj vedomím negatívneho demografického vývoja.
Okrem iného sa v materiáli uvádza, že na Slovensku sa nevykonáva systematický výskum sexuálneho správania obyvateľstva, postojov k antikoncepcii, k interrupciám ako aj k predmanželskému styku. Informácie tohto druhu možno získať len z čiastkových výskumov.