Bratislava 2. marca (TASR) - Ministerstvo školstva SR (MŠ SR) stiahne z prvého čítania v Národnej rade SR návrh zákona o študentských pôžičkách, ktorý zavádzal školné na vysokých školách (VŠ).
Rozhodla o tom dnes vláda SR na svojom mimoriadnom zasadnutí na základe dohody z pondelkového rokovania Koaličnej rady. Vysokoškoláci tak budú za štúdium platiť s najväčšou pravdepodobnosťou od 1. januára 2005.
Za hlavný dôvod rozhodnutia vlády označil štátny tajomník MŠ SR László Szigeti potrebu nájsť zdroje na zvýšenie počtu študentov s nárokom na sociálne štipendium z navrhovaných 30 na minimálne 50 percent. Ide o požiadavku, ktorou SMK podmienila podporu zákona v parlamente. Hľadaním peňazí na sociálne štipendiá sú poverení minister školstva Martin Fronc a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník. Nový návrh zákona, ktorým sa spoplatní vysokoškolské štúdium, by sa mal na vláde objaviť najskôr v máji.
Minister školstva s týmto krokom nesúhlasí, keďže návrh zákona považuje za dobrý. Pripustil, že pondelkové rozhodnutie Koaličnej rady bolo vyhodnotením výsledkov rokovania so Slobodným fórom. Postup kabinetu podľa neho zabrzdí reformu vysokého školstva. Vyvodenie osobnej zodpovednosti spojené s prípadným odstúpením z funkcie odmietol, keďže to považuje za predčasné.
Napriek tomu, že vládny kabinet odložil spoplatnenie vysokoškolského štúdia, štrajková pohotovosť iniciovaná Študentskou radou vysokých škôl (ŠRVŠ) trvá. Do dnešného dňa sa do nej oficiálne zapojilo 11 VŠ z celkových 24, s najväčšou pravdepodobnosťou ich ešte dnes podporí aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici. Do konca týždňa by sa podľa predsedu ŠRVŠ Borisa Slobodu mali rozhodnúť Univerzita Komenského a Vysoká škola múzických umení.
Slovenská rektorská konferencia, Rada VŠ a odborári rozhodnutie vlády vítajú a sú pripravení na konštruktívnu diskusiu. Zástupcovia uvedených organizácií sa zhodujú na potrebe zvýšiť podiel vysokoškolákov s nárokom na sociálne štipendium z navrhovaných 30 na minimálne 50 percent. Rektori ďalej požadujú prehodnotiť rozpätie školného od päť do 30 percent. Rada VŠ má výhrady k transformácii Študentského pôžičkového fondu.
Spoplatnenie dennej a externej formy vysokoškolského štúdia, ktoré vyplýva z Programového vyhlásenia vlády, bolo plánované od budúceho akademického roka. Rezort školstva predložil de facto dva návrhy, pričom druhý z nich vypracoval v spolupráci s ministerstvom financií. Ani jeden z nich sa však na rokovanie pléna nedostal.
Otázku zavedenia školného mala riešiť už novela zákona o VŠ, ktorú schválil parlament v novembri minulého roku. Pôvodný návrh novely zákona o VŠ z dielne MŠ SR, ktorý počítal s vyberaním poplatkov vo výške 3450 korún za jeden semester, však vládny kabinet v auguste odmietol. Druhý návrh, ktorý sa týkal vyberania školného, sociálnych štipendií a študentských pôžičiek, predstavil Fronc s ministrom financií Ivanom Miklošom 18. novembra. Vládny kabinet ho schválil 10. februára.