Ženeva 2. marca (TASR) - Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) dnes odmietla správy, podľa ktorých májové rozšírenie EÚ spustí vlnu migrácie z nových členských štátov z bývalého východného bloku na Západ.
Štúdia IOM analyzujúca migračné trendy v Bulharsku, Českej republike, Poľsku, Rumunsku, Slovensku a Slovinsku predpovedá dočasnú migráciu z určitých oblastí, ale len na miernej úrovni.
"Všetky štúdie na túto tému nepodporujú scenár prílivovej vlny z pristupujúcich krajín," povedal Gervais Appave, riaditeľ IOM pre migračnú politiku a výskum.
Appave uviedol, že niektoré z pristupujúcich krajín - vrátane Slovinska, Rumunska a Poľska - sa samy stali cieľovými krajinami pre migrantov.
IOM ako "bezdôvodné" odmietla obavy z toho, že napríklad poľskí ekonomickí migranti "zaplavia krajiny EÚ okamžite po vstupe" svojej krajiny.
"Opačný scenár je dokonca pravdepodobnejší: hospodárske zbližovanie po vstupe môže obmedziť súčasné formy neusporiadanej migrácie ... a spustiť návrat vĺn sklamaných ľudí, pre ktorých Západ stratí svoju príťažlivosť," uvádza sa v správe.
Podľa IOM možno očakávať, že asi 100.000 Slovákov bude zvažovať ekonomickú migráciu, ale prevažne na obdobie do jedného roku. Agentúra dodáva, že Slovensko je populárne pre nelegálnych migrantov z krajín Ázie, Afriky a bývalého Sovietskeho zväzu, ktorí vstupujú do SR z Ukrajiny a Maďarska a následne sa pokúšajú prejsť do západnej Európy.
V prípade Bulharska dominuje sezónna migrácia, pričom medzi preferovanými destináciami figurujú Grécko, Španielsko, Taliansko, Nemecko a Holandsko. Medzi cieľovými sektormi sú poľnohospodárstvo, stavebníctvo, starostlivosť o domácnosť, hotelové a reštauračné služby a textilný priemysel.