BRATISLAVA 3. marca (SITA) - Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Klára Orgovánová odmieta útoky niektorých rómskych politikov a ďalších predstaviteľov rómskej menšiny na jej spôsob vykonávania funkcie splnomocnenkyne. Vláda vybrala Orgovánovú na post vládneho splnomocnenca pre rómske komunity na základe riadneho konkurzu, uviedla pre agentúru SITA v reakcii na dnešné vyhlásenia predsedu Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexandra Patkolóa hovorkyňa splnomocnenkyne Lucia Najšlová. "Klára Orgovánová konkurz vyhrala na základe svojej odbornej spôsobilosti, ako i predchádzajúcich pracovných skúseností v problematike, v ktorej pôsobí," konštatovala.
Predseda RIS dnes vyzval K. Orgovánovú, aby odstúpila zo svojho postu, keďže podľa neho nemá potrebnú odbornú kvalifikáciu, vyhrocuje situáciu medzi Rómami a uprednostňuje "sebe blízke organizácie a ich nič neriešiace projekty." Odstúpenie Orgovánovej požaduje aj Rada mimovládnych organizácií rómskych komunít a ďalšie organizácie. Podľa nich splnomocnenkyňa neprehľadne finančne podporuje vybrané projekty pre Rómov.
Z návrhu na vymenovanie splnomocnenca vlády SR na riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny, ktorým vláda 20. júna 2001 schválila na post K. Orgovánovú vyplýva, že do verejného konkurzu na post splnomocnenca sa prihlásilo 15 uchádzačov. Podmienky splnilo 5 - Štefan Belica, Ladislav Fízik, K. Orgovánová, Karol Seman a Emil Solčanský. Výberová komisia vybrala pod dohľadom Rady Európy a Európskej Komisie Orgovánovú, ktorá podľa vládneho materiálu "má predpoklady na vykonanie funkcie splnomocnenca vlády na riešenie problémov rómskej národnostnej menšiny a má podporu väčšiny rómskych organizácií."
Najšlová odmieta tvrdenia o manipulácii so štátnymi financiami a upozorňuje, že Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity nemá vlastnú rozpočtovú kapitolu. Financie, ktoré rozdeľuje na tzv. rómske projekty, sú súčasťou rozpočtovej kapitoly Úradu vlády SR. "Každý rok je na Sekretariáte splnomocnenkyne vyhlásený určitý počet grantových kôl. O grant môže žiadať rómska i nerómska organizácia, cieľom projektu však musí byť zlepšenie životných podmienok Rómov, napríklad v oblasti zdravotníctva a vzdelávania," konštatovala Najšlová. Ako doplnila, obmedzené financie neumožňujú podporiť všetkých žiadateľov o dotáciu. Pri sekretariáte splnomocnenkyne existuje grantová komisia, ktorá navrhuje najvhodnejšie projekty na schválenie podpredsedovi vlády Pálovi Csákymu. V prípade, že projekty schvália, žiadateľ uzavrie zmluvu s úradom vlády. Každý organizátor projektu, ktorý dostal dotáciu, musí úradu vlády predložiť vyúčtovanie. Úrad vlády je oprávnený použitie poskytnutých prostriedkov kontrolovať, dodala pre agentúru SITA Lucia Najšlová.