Bratislava 10. októbra (TASR) - Vláda SR by mala dnes schváliť návrh medzivládneho protokolu, na základe ktorého Ruská federácia dodá Slovensku výrobky vojenského určenia v sume 219 miliónov USD na účet čiastočného splatenia svojho dlhu.
S textom protokolu, ktorý nadobudne platnosť dňom podpisu, už súhlasili obe strany. Jeho základ tvorí vzájomná dohoda zmluvných strán o dodaní materiálu vojenského určenia v spomínanej sume pre potreby slovenskej armády a plnenie sa predpokladá až do vyčerpania všetkých pridelených finančných prostriedkov do konca roku 2006.
Členovia kabinetu sa budú zaoberať aj utajenou správou ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha o vývozoch tovarov osobitného určenia od roku 1993. Napriek tomu, že ustanovenia zákona o slobodnom prístupe k informáciám umožňujú štátnym orgánom uvedený materiál ministerstva hospodárstva nezverejňovať, na určitý čas bol jeho obsah prístupný na internetovej stránke Úradu vlády SR.
V správe sa uvádza, že zo SR sa od vzniku samostatného štátu vyviezli do rizikových teritórií zbrane a vojenský materiál za takmer 80 miliónov Sk.
Do krajín klasifikovaných rezortom hospodárstva v kategórii "A" sa vyviezla v rokoch 1995 a 1996 veľkokalibrová munícia a protitankové riadené strely (s odpaľovacími zariadeniami) za 62 miliónov Sk. Do inej skupiny krajín označenej ako "P" sa v rokoch 1996 až 2001 realizoval vývoz vojenského materiálu za 17,4 milióna Sk, pričom išlo o mostné automobily AM-50, vzorky veľkokalibrovej munície a náhradné diely na tanky T-72. Pracovníci MH SR, ktorých TASR v tejto súvislosti oslovila, sa odmietli o dokumente vyjadriť a nešpecifikovali krajiny, ktorých sa uvedený vývoz zbraní týkal.
Za rizikové teritóriá sa v zmysle medzinárodných konvencií považujú tie štáty, na ktoré sa vzťahujú sankčné opatrenia OSN vrátane vývozných a dovozných embárg.
Do štátov, na ktoré sa uplatňuje zbrojné embargo OSN, teda najmä do Iraku a Líbye, nepovolilo ministerstvo hospodárstva nijaký vývoz zbraní, vojenského materiálu, streliva a výbušnín. Výnimkou bola tohtoročná dodávka odmínovacích zariadení Božena do Iraku, čo bolo so súhlasom Sankčného výboru OSN v súvislosti s odmínovacím projektom.
Kabinet Mikuláša Dzurindu prerokuje i monitor plnenia Prioritných úloh vlády SR, ktoré vyplývajú z Pravidelnej správy EK o pripravenosti SR na členstvo v EÚ z 8. novembra 2000 a ktorý pravidelne raz mesačne predkladá vicepremiérka Mária Kadlečíková. Monitor k 3. októbru konštatuje, že dochádza k neplneniu a neželaným posunom stanovených termínov, ktoré sú záväzkami SR, vyplývajúcimi z Národného programu pre prijatie acquis communautaire 2000 a z jednotlivých negociačných pozícií.
Podľa monitoru je alarmujúce, že sa neplnia ani nové termíny účinnosti alebo ukončenia niektorých úloh, ktoré boli v súlade s uzneseniami vlády SR posunuté na neskorší termín. Napríklad Legislatívna rada vlády mala prerokovať osem vládnych nariadení a kabinet sa mal zaoberať až sedemnástimi návrhmi zákonov. Monitor kritizuje i skutočnosť, že kvôli meškaniu dochádza k posunom účinnosti niektorých zákonov. Napríklad novela zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach mala platiť už 1. septembra tohto roku. Jej účinnosť sa však posúva až na 1. február 2002.
Členovia vlády prerokujú aj poslanecký návrh novely zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí, ktorý umožňuje voliť aj cudzincom. Musia však mať trvalý pobyt na území SR. Návrh, ktorý vypracovala dvojica poslancov Peter Kresák a Ladislav Orosz, tak upravuje volebné pravidlá na voľbu poslancov obecných zastupiteľstiev a starostov obcí tak, aby korešpondovali s novelou Ústavy SR, ktorá priznáva volebné právo aj osobám, ktoré nemajú štátne občianstvo SR. Novo sa upravuje i problematika volebnej kampane, ktorej trvanie vymedzuje návrh novely na 15 dní. Kampaň sa podľa jej znenia začne 17 dní pred voľbami a skončí sa 48 hodín pred ich začiatkom. Verejnoprávne médiá STV a SRo si budú môcť účtovať za odvysielanie kampane, ktorú zaplatia politické strany alebo nezávislí kandidáti.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh zákona o obchode s ohrozenými druhmi žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín a návrh zákona o povolaní sestry, o povolaní pôrodnej asistentky, o Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek. Ministri prerokujú ďalej návrh na uzavretie zmluvy medzi SR a Rakúskom o sociálnom zabezpečení, návrh na vymenovanie predsedu slovenskej časti Slovensko-českej medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu a tajnú informáciu o vývozoch tovarov osobitného určenia od roku 1993.