amente odvolať predsedu Najvyššieho súdu SR bez toho, aby bol zároveň odvolaný z funkcie sudcu. "Pán Cumaraswamy sa ako malajský právnik stavia do problematickej úlohy práve tým, že vykladá našu ústavu a naše zákony a trochu prekročil mandát OSN," zdôraznil Lipšic v rozhovore pre TASR.
Lipšic podľa svojich slov nechce situáciu dramatizovať, lebo názory publikované v dokumente sú názormi len jednej osoby.
V správe, ktorú predložil komisii OSN pre ľudské práva osobitný spravodajca generálneho tajomníka OSN pre nezávislosť sudcov a právnikov Dato Param Cumaraswamy, sa konštatuje, že snaha vlády SR odvolať Štefana Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR bez obhájenia dôvodov na jeho odvolanie pred príslušným súdom, porušila medzinárodné a regionálne normy na zaistenie ochrany nezávislosti súdnictva a mohla byť chápaná ako politicky motivovaná. Komisia OSN sa ňou bude zaoberať na marcovom zasadnutí.
Cumarswamy správu vypracoval na základe pracovnej návštevy na Slovensku, ktorú začal 27. novembra 2000. Návrh ministra spravodlivosti SR Jána Čarnogurského na odvolanie Harabina z predsedníckeho postu schválila vláda SR 16. augusta minulého roka, parlament ho však po niekoľkodňovej diskusii 19. decembra 2000 v tajnom hlasovaní napokon neodvolal.