BRATISLAVA 5. marca (SITA) - Na odstavenie Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice v rokoch 2006-2008 neexistujú podľa Roberta Fica (Smer) dôvody. Všetky expertízy medzinárodných organizácií potvrdzujú, že elektráreň môže pracovať bez väčších investícií bezpečne do roku 2016 až 2018, povedal Fico, ktorý na pôde parlamentu inicioval diskusiu o záväzku vlády odstaviť JE Jaslovské Bohunice.
Prijatie záväzku je politickým rozhodnutím vlády, ktorá chcela ukázať dobrú vôľu Slovenska vo vzťahu k iným štátom EÚ. Pre SR však bude mať veľké negatívne hospodárske následky. Fico podotkol, že strata pri predčasnom odstavení elektrárne by bola 80 miliárd korún do roku 2015. Kompenzácie EÚ vo výške 90 miliónov eur sú tak proti týmto stratám podľa neho zanedbateľné. „Ak vláda nedokáže bojovať za národné záujmy Slovenska, môže tak urobiť parlament,“ konštatoval Fico. V uznesení, ktoré navrhol, parlament žiada vládu, aby vyvinula maximálne politické a diplomatické úsilie na oddialenie odstavenia dvoch blokov jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Nesúhlasnými výkrikmi z balkóna rokovacej sály na niekoľko sekúnd prerušil vystúpenie Roberta Fica jeden z návštevníkov. Na požiadanie podpredsedu parlamentu Viliama Vetešku muža, ktorý označil Fica za zločinca spriahnutého s Vladimírom Mečiarom, vyviedli z budovy NR SR.
Odstavenie JE v Jaslovských Bohuniciach podľa pôvodného záväzku vlády podporil poslanec Alojz Přidal (KDH), ktorý pracoval v elektrárni ako námestník. Aj keď sa s rozhodnutím odstaviť blok V1 nestotožňuje, politicky ho chápe. Přidal pripomenul tlak okolitých krajín, predovšetkým Rakúska, na Slovensko. „Úspechom bolo to, že pôvodný záväzok odstavenia Bohuníc – rok 2000 sa podaril posunúť na roky 2006 a 2008.“ Iniciatíva Smeru nič nevyrieši, naopak Slovensku len poškodí, zdôraznil Přidal.