Nebude sa teda realizovať jeho pôvodný zámer, že nukleárna medicína v druhom najväčšom meste Slovenska bude súčasťou Východoslovenského onkologického ústavu. "Máme víziu kompletného inštitútu, ktorý bude pracovať pre onkologický i kardiologický ústav," povedal minister.
Šéf rezortu zdravotníctva pritom argumentoval zámerom, aby sa v Košiciach mohla realizovať PET - diagnostika, teda pozitrón-elektrónová transmisná vyšetrovacia metóda. V nadväznosti je nutné vybudovať malý reaktor, schopný produkovať rádioizotopové diagnostické prostriedky. Minister pripustil, že zatiaľ nestačil vymyslieť nové krycie označenie tejto aktivity, začal však o nej hovoriť ako o "nukleárnom blesku".
Inštitút by sa mal budovať po etapách z predaja nadbytočného majetku zdravotníckych zariadení a z európskych štrukturálnych fondov. Do úvahy pripadnú aj deblokácie ruského dlhu. Podľa Zajaca pôjde o miliardovú investíciu. "Kto však nemá veľké sny, nič neurobí," poznamenal v tejto súvislosti. Inštitút by mal sídliť v poslednej hrebeňovej stavbe, nadväzujúcej na monoblok FNsP na Triede SNP.
Na Slovensku fungujú zatiaľ dve nukleárne zdravotnícke pracoviská v Bratislave a v Ružomberku.
Minister Zajac tiež informoval, že 29. februára sa podarilo ukončiť veľké sťahovanie košických zdravotníckych zariadení, ktoré pri jeho spustení minulého leta nazval "guľový blesk". Riaditeľom tamojších nemocníc preto, podľa jeho slov, "hlavy predbežne ostanú na krku". Vážne však všetkým poďakoval s poukázaním na to, že urobili naozaj dobrú prácu.