kov od dobytia najvyššieho bodu tichomorského ostrova Iwo Jima, vyhasnutej sopky Surubaci, na ktorej vztýčil víťaznú americkú vlajku práve tento vojak slovenského pôvodu.
Trojdňová bitka o najvyšší bod ostrova stála Američanov 900 mŕtvych a zranených. Ešte počas bojov sa Strank a ďalších päť členov jeho družstva pokúsili vztýčiť na vrchole hory 6,5 m vysokú železnú tyč s americkou zástavou. Ich úsilie odfotografoval vojenský reportér Joe Rosenthal. Táto fotografia - vztýčenie americkej zástavy - obletela celý svet, vyšla na miliónoch amerických známok a stala sa predlohou na najväčšie bronzové súsošie na svete, umiestené na Arlingtonskom cintoríne na okraji hlavného mesta USA. Hrdinský vojak padol rukou japonského ostreľovača dva dni po tom, ako americká námorná pechota dobyla najvyššiu kótu ostrova Iwo Jima. Pochovaný je v hrobe číslo 7179 na národnom cintoríne námornej pechoty -najnavštevovanejšom vojenskom pamätníku USA, kde leží 260 tisíc amerických obetí ozbrojených konfliktov od roku 1775 až po vojnu v Perzskom zálive.
Ostrovček Iwo Jima, dlhý 7,5 km a široký len 4 km, bol vzdialený vyše tisíc kilometrov od Tokia, no bol strategicky dôležitý, pretože na ňom umiestnené radarové zariadenia a letecká základňa Japoncov, ktorá v predsunutí bránila útokom Američanov. Keďže Japonci mali na ostrove mohutné podzemné opevnenia, kryty a sieť katakomb, pôvodne plánovaný päťdňový boj trval 34 dní. Američania nasadili v ňom najviac príslušníkov námornej pechoty - asi 80 000 a padlo v ňom 22 000 Japoncov, 6140 Američanov a 18 000 amerických vojakov bolo zranených.