Bratislava 7. februára (TASR) - Poslancov Národnej rady SR tento týždeň čaká hlasovanie o návrhu zákona o ochrane utajovaných skutočností a rozhodnú aj o ďalšom osude volebného zákona.
Zákonom o utajovaných skutočnostiach sa parlament zaoberal už na januárovej schôdzi, ale na návrh koaličných poslaneckých klubov sa o ňom bude hlasovať až na 22. schôdzi, ktorá pokračuje v utorok 9. marca. Najväčším problémom je otázka menovania riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Podľa návrhu by to mala byť vláda, poslanci ale chcú, aby o šéfovi NBÚ rozhodoval parlament. Zákonodarcovia predložili celkovo 63 pozmeňujúcich návrhov.
Podľa nového zákona sa osoba, ktorá nedostane bezpečnostnú previerku, alebo jej bude táto previerka zrušená, bude môcť voči rozhodnutiu NBÚ odvolať. Nový opravný prostriedok môže preverovaná osoba použiť do 15 dní od doručenia rozhodnutia NBÚ. Úrad potom rozhodne, či vyhovie odvolaniu v plnom rozsahu. Ak nie, predloží do 30 dní spisový materiál odvolacej komisii. Tá bude potom musieť rozhodnúť do 60 dní. Previerky pre zamestnancov ministerstva obrany už podľa nového zákona nebude vykonávať Vojenské obranné spravodajstvo, ale NBÚ. Samostatne budú previerky pre svojich zamestnancov vykonávať Slovenská informačná služba, Vojenské obranné spravodajstvo a Kriminálne spravodajstvo Policajného zboru. Zákon rozširuje aj počet osôb, ktoré nebudú potrebovať previerku na to, aby sa mohli oboznamovať s utajovanými skutočnosťami.
Poslanci budú tento týždeň hlasovať aj o volebnom zákone, ktorý počíta so zachovaním jedného volebného obvodu a pomerného volebného systému. Nezávislý poslanec Ivan Šimko predložil pozmeňujúci návrh, podľa ktorého by územie SR malo tvoriť štyri alebo osem volebných obvodov. Návrh zákona o voľbách do NR SR zavádza volebnú kauciu vo výške 500 000 korún. Parlamentné voľby sa budú konať len v jeden deň, v sobotu od 7.00 do 22.00 hodiny a volebná kampaň sa začne 21 dní pred voľbami. Zapojiť sa do nej budú môcť okrem verejnoprávnych aj súkromné médiá a hlasovať budú môcť aj slovenskí občania v cudzine. Poslanec ANO Jozef Heriban v piatok predložil pozmeňujúci návrh, aby najmenej každé tretie miesto na kandidátke obsadila žena.
Národná rada na tejto schôdzi dovolí členov Rozhlasovej rady a zvolí aj Radu Slovenskej televízie. Poslanci rozhodnú, či bude môcť stovka slovenských vojakov v operácii KFOR pôsobiť aj mimo územia Kosova na západnom Balkáne. Súčasné národné obmedzenia totiž slovenským vojakom neumožňujú plniť úlohy mimo územia Kosova. Parlament bude hlasovať aj o návrhu na vyslanie 16-člennej ženijnej odmínovacej čaty v rámci operácie ISAF v Afganistane, ktorá by mala aj s požadovanou vojenskou technikou a materiálom vycestovať do oblasti koncom mája. Okrem toho má v štábe Kábulskej mnohonárodnej brigády pôsobiť jeden dôstojník, ktorý by mal odísť už v priebehu marca. Príprava, vyslanie a polročný pobyt spolu 17 vojakov v operácii bude stáť vyše 70 miliónov korún, ktoré zaplatí rezort obrany zo svojho rozpočtu.