SME

Zákon o životnom partnerstve v parlamente

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - Poslanec Milan Ištván predložil v utorok do parlamentu v mene skupiny siedmich poslancov návrh zákona o životnom partnerstve dvoch osôb rovnakého pohlavia. Táto legislatívna norma, ktorá sa snaží vyriešiť problémy spolužiti

a osôb rovnakého pohlavia by sa mala prerokovávať na novembrovej schôdzi. Spolu s Milanom Ištvánom sa pod návrh zákona podpísali aj poslanci Peter Weiss, Ľubomír Andrassy, Miroslav Suchár, Jaroslav Volf, Katarína Čižmáriková a László Nagy. M. Ištván je opatrný v odhadoch, či zákon poslanci podporia. Ako zdôraznil na dnešnej tlačovej besede, "slovenský parlament je v tomto smere konzervatívny a nevzdelaný, no za určitých okolností je prijatie zákona o životnom partnerstve možné". Hovorca Iniciatívy Inakosť Ivan Požgai podčiarkol, že pre homosexuálnych občanov je veľmi dôležité predloženie zákona do parlamentu a verí, že týmto krokom sa začne verejná diskusia o tejto otázke a začne sa postupne meniť aj verejná mienka občanov.

Inštitút životného partnerstva, ktorý predkladaný návrh zavádza, je analogický s manželstvom heterosexuálov. Rozdiel je len v tom, že homosexuálne páry nebudú mať právo na cirkevný sobáš, umelé oplodnenie a adopciu, podčiarkol pre agentúru SITA M. Ištván. V súvislosti s výchovou detí Ištván uviedol, že návrh síce neumožňuje adoptovať si deti, no bolo potrebné vyriešiť otázku výchovy detí z prípadného predchádzajúceho heterosexuálneho vzťahu. Homosexuálne orientovaní ľudia nie sú totiž neplodní, zdôraznil. Návrh umožňuje osvojenie si dieťaťa jedného životného partnera druhým partnerom, čím by sa vytvoril vzťah nevlastného rodiča.

Životné partnerstvo gejovia a lesbičky budú môcť uzavrieť na Slovensku len v tom prípade, ak jeden z nich bude štátnym občanom SR. Návrh hovorí aj možnosti spoločného priezviska. Životné partnerstvo, ktoré je postavené na princípe monogamie, budú môcť uzavrieť len osoby staršie ako 18 rokov. Životný partner sa bude považovať za zákonného dediča v prvej a druhej skupine, a preto bude oslobodený od dane z dedičstva. Vzťahy medzi životnými partnermi kopírujú práva a povinnosti manželov, vrátane vyživovacej povinnosti počas životného partnerstva, aj po jeho zrušení. Prípadné schválenie zákona si vyžiada následne ďalších 40 novelizácií, predovšetkým zákona o rodine, občianskeho zákonníka, zákona o matrikách a o sociálnej starostlivosti.



sy;bl

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 017
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 514
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 453
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 578
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 909
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 494
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 880
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 662
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Lukáš Kubiš v drese Unibet Tietema Rockets.

Z víťazstva sa tešil Svrčekov tímový kolega.


SkryťZatvoriť reklamu