BRATISLAVA 7. marca (SITA) - Slovenská advokátska komora (SAK) má zásadné výhrady voči návrhu novej vyhlášky o odmeňovaní advokátov za právne služby, ktorú Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR v súčasnosti predložilo do legislatívneho procesu.
Ako pre agentúru SITA uviedla tajomníčka SAK Darina Michalková, advokáti nesúhlasia s tým, aby sa vypustil princíp pohyblivého základu pri vypočítavaní výšky odmeny advokáta. Argument MS SR, že súdy majú problém vypočítať presnú výšku odmeny predovšetkým pri dlhšie trvajúcich sporoch, keďže výpočtový základ
odmeňovania advokáta je pohyblivý v závislosti od priemernej mesačnej mzdy zamestnanca hospodárstva, podľa nich neobstojí. "Takéto zdôvodnenie je vlastne zneváženie odbornosti sudcov, ktorí rozhodujú o vážnych právnych a skutkových otázkach, ale podľa argumentácie MS SR je pre nich ťažké urobiť jednoduché matematické operácie na vypočítanie trov právneho zastúpenia. O to viac, že trovy konania vyčísľujú advokáti, ale sudca ich výšku preverí a rozhodne o nej,“ uviedla Michalková. Princíp pohyblivého výpočtového základu považuje za "progresívny a nadčasový", a preto by sa mal zachovať.
Advokáti nesúhlasia ani s tým, aby sa v novej vyhláške v prípade civilného konania zaviedla pevná suma za zastupovanie v celom konaní. Znamenalo by to, že by si advokát neúčtoval odmenu za vykonané právne úkony. MS SR tvrdí, že si advokáti často "vyrábajú" neopodstatnené právne úkony a nedôvodne tým predlžujú konanie pred súdom. Podľa Michalkovej však "paušálna suma za zastupovanie v celom konaní nemá tradíciu v našom právnom systéme." Zavedenie fixnej sumy podľa nej súdne konanie nezrýchli, tak ako to predpokladá rezort spravodlivosti. "Protistrana, ktorá spor prehráva, bude mať záujem konanie predlžovať, pretože bude od počiatku vedieť, že bez ohľadu na jeho dĺžku zaplatí len jednu fixnú sumu," upozorňuje Michalková. Pripomína, že o každom úkone, ktorý sa pred súdom vykoná, rozhoduje jedine sudca a nie účastníci konania.
Návrh vyhlášky je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. SAK podľa Michalkovej svoje zásadné pripomienky ministerstvu predloží na budúci týždeň. Výhrady voči nej však nemajú len advokáti, nesúhlas s ňou vyjadrili pred ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom aj viacerí členovia ústavnoprávneho výboru na štvrtkovom rokovaní.