Bratislava 10. októbra (TASR) - V septembri na Slovensku zaregistrovali ďalšiu politickú stranu, ktorá má ambície dostať sa po voľbách v roku 2002 do parlamentu a ovplyvňovať dianie v krajine. Iniciatíva pre občiansku spoločnosť (IOS) nemá zatiaľ členskú základňu, momentálne ju zastupujú traja členovia prípravného výboru, ktorí sa v minulosti angažovali v politických stranách len ako ich radoví členovia.
Podľa hovorcu prípravného výboru Alfonza Halenára pôjde o pravicovú stranu založenú ľuďmi, ktorí "sa nedokázali nečinne pozerať na stav a smerovanie vnútorných vecí na Slovensku". Pred prípravným výborom síce ešte stojí úloha získať členskú základňu a vybudovať vnútornú štruktúru strany, Halenár však podľa dnešného vyjadrenia pre TASR nepochybuje o tom, že osloví dostatok voličov na to, aby sa jej zástupcovia dostali do poslaneckých lavíc. Zatiaľ však považuje za predčasné hovoriť o predvolebnej a rovnako povolebnej spolupráci s inými politickými subjektmi. Tieto otázky budú podľa neho aktuálne až vtedy, keď strana získa "aspoň dvoj-trojpercentnú podporu". Strana je pripravená nominovať svojho kandidáta už do decembrových volieb do orgánov VÚC - Halenár sa bude uchádzať o poslanecké kreslo v Košickom samosprávnom kraji.
V programe IOS okrem iného uvádza, že hodlá presadiť zmeny v Ústave SR. Za nedostatok v jej súčasnom znení považujú nemožnosť vyhlásiť referendum o daniach, neprítomnosť zásady vyrovnaného štátneho rozpočtu a sú za úpravu inštitútu milosti. Okrem zrušenia základnej vojenskej služby a zavedenie profesionálnej armády na princípe dobrovoľnosti má IOS v programe "rýchly rozvoj internetu v SR" a presadenie "jednoduchého daňového priznania - na jeden hárok papiera A4". Občanov chcú ďalej oboznamovať s tým, "odkiaľ má štát peniaze a ako nakladá s peniazmi daňových poplatníkov". Ďalším cieľom, ktorí si kladie IOS, je vypátrať, kto nesie zodpovednosť za "zlé úvery" v bankách, prečo vzniká deficitný štátny rozpočet a prečo nemá Fond národného majetku peniaze na výplatu dlhopisov.
Zakladatelia strany zatiaľ neoslovili nijakú osobnosť známu z nášho verejného alebo politického života. Očakávajú, že keď sa začne vytvárať členská základňa a strana sa bude profilovať, prejavia o ňu záujem aj osobnosti. Podľa informácií z webovej stránky už zaregistrovanej, no zatiaľ neexistujúcej strany, sa však jej členmi nemôže stať občan, ktorý sa v minulosti angažoval v politických stranách a hnutiach "založených na komunistických, fašistických alebo nacistických princípoch, ako boli KSČ, KSS alebo NSDAP, ani príslušníci zložiek, ktoré pre podobné režimy aktívne pracovali na ochrane a rozširovaní ich ideológie, ako boli Štátna bezpečnosť alebo SS".