BRATISLAVA 8. marca (SITA - Amnesty International (AI) žiada slovenskú vládu o okamžité, nestranné a dôsledné vyšetrenie prípadov zlého zaobchádzania s Rómami počas nepokojov na východe Slovenska. Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv má totiž podozrenie, že pri zatýkaní Rómov porušila polícia ich ľudské práva. "Viackrát sme upozorňovali na to, že policajti, ktorí zneužijú svoje právomoci počas zásahov v rómskych osadách, ostávajú nepotrestaní. Vláda správanie policajtov neodsúdila, čo prispelo k tolerancii rasového násilia,“ konštatuje generálna tajomníčka AI Irene Khanová v liste slovenskej vláde. AI preto tiež žiada, aby boli výsledky vyšetrovania zverejnené a tí, čo sú zodpovední za prípadné porušovanie ľudských práv, boli postavení pred súd.
Podľa AI sa vyšetrilo málo rasovo motivovaných útokov a mnohí Rómovia preto majú pocit, že ich zákony nechránia. AI neschvaľuje rabovanie, no upozorňuje, že nikto "a už vonkoncom nie štátni úradníci, nemá právo používať nadmernú silu, zlé zaobchádzanie či slovné rasové útoky." Ľuďom, ktorí boli zatknutí na základe podozrenia zo spáchania trestného činu, nemožno upierať ich základné práva – právo informovať príbuzných, skontaktovať sa s právnikom, nechať sa vyšetriť lekárom podľa vlastného výberu, upozorňuje AI.
Podľa informácií, ktoré AI poskytlo Európske centrum pre práva Rómov a Centrum pre práva Rómov na Slovensku, policajti porušili viaceré práva 24. februára pri prehliadke rómskych obydlí v Trebišove. Policajti, ktorí mali zatknúť tých, čo predchádzajúci večer kradli, ničili majetok a útočili na políciu, nemali povolenie na domovú prehliadku. Obyvateľov domov bili obuškami, napádali mužov, ženy aj deti. Niektorí použili aj rasistické nadávky. Podľa AI zadržali a do väzby vzali najmenej 26 ľudí. Policajti neumožnili zatknutým spojiť sa s rodinou, právnikmi a nechať sa vyšetriť lekárom podľa vlastného výberu, tvrdí AI, podľa ktorej sú takéto prípady hlásené i z Čaklova.
Amnesty International upozorňuje, že ak sa prípady zlého zaobchádzania s Rómami v Trebišove a Čaklove potvrdia, porušil sa nimi Medzinárodný dohovor o občianskych a politických právach a Európsky dohovor o ochrane základných ľudských práv a slobôd. Podľa nich nesmie byť nikto podrobený mučeniu ani inému neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestu. "Ak existujú dôvodné podozrenia, že k takýmto prípadom došlo, je ich SR povinná vyšetriť, aj v prípade, že by nikto nepodal žiadosť o prešetrenie," dodáva AI.
Agentúru SITA informovala riaditeľka kancelárie AI na Slovensku Barbora Černušáková.