Poslanci neschválili pri hlasovaní o novom volebnom zákone návrh nezávislého poslanca Ivana Šimka, aby sa územie rozdelilo na štyri alebo osem volebných obvodov. Šimka podporilo iba 12 poslancov, okrem vlastných poslancov zo Slobodného fóra, niektorí členovia KSS, KNP a po jednom hlase dostal aj od Smeru, ĽS-HZDS a SMK. V snemovni neprešiel ani návrh poslanca ANO Jozefa Heribana, podľa ktorého malo najmenej každé tretie miesto na 150-člennej kandidátke patriť žene. Za tento návrh hlasovalo 20 poslancov.
Návrh volebného zákona podporilo celkove zo 138 prítomných poslancov 76, šesť bolo proti a 56 sa hlasovania zdržalo. Ku koaličným klubom SDKÚ, SMK, KDH a ANO sa pridali aj nezávislí poslanci Jozef Banáš, Zuzana Plháková, Robert Nemcsics a Anton Danko, ako aj šesť členov poslaneckého klubu KSS.
Parlamentné voľby sa budú konať len v jeden deň, v sobotu od 7.00 do 22.00 hodiny. Návrh zákona o voľbách do NR SR zavádza volebnú kauciu vo výške 500 000 korún. Poslanci neprijali návrh, aby ministerstvo vnútra vrátilo kauciu politickej strane alebo koalícii, ak získajú vo voľbách nie tri ale dve percentá. Volebná kampaň sa začne 21 dní pred voľbami.
So 48-hodinovým volebným moratóriom návrh zákona nepočíta. Niektorí poslanci sa domnievali, že vypustenie inštitútu predvolebného moratória zo zákona predstavuje riziko, preto presadzovali aspoň 24-hodinové moratórium, avšak neuspeli. Sedemdňové moratórium na publikovanie prieskumov verejnej mienky o preferenciách sa rovnako zrušilo. V deň volieb až do skončenia hlasovania bude ale zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Na zmenu poradia na kandidačnej listine bude kandidát potrebovať tri percentá z celkového počtu hlasov, ktoré politická strana získala.
Kvórum na vstup do NR SR zostáva zachované. Do NR SR sa dostane strana, ktorá získa viac ako 5 percent hlasov. Koalícia dvoch až troch strán potrebuje 7 percent, koalícia štyroch a viacerých strán 10 percent. Zákon upravuje aj možnosť voliť pre slovenských občanov v cudzine prostredníctvom pošty.
Na rozdiel od verzie rezortu vnútra parlament do nového volebného zákona presadil inú úpravu úhrady výdavkov spojených s voľbami. Ministerstvo navrhovalo, že strane, ktorá získala vo voľbách minimálne tri percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov, uhradí rezort financií za každý hlas 60 Sk. Schválený návrh počíta so zavedením valorizačného mechanizmu, keď kompenzácia za každý hlas bude predstavovať jedno percento priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom sa voľby budú konať.
Zákon nadobudne účinnosť 1. mája.
ad som