Bratislava 10. marca (TASR) - Vládny kabinet sa dnes bude zaoberať návrhom programu osláv májového vstupu Slovenska do Európskej únie (EÚ), na ktoré vicepremiér Pál Csáky žiada takmer 14 miliónov korún.
Po ostrej kritike ministra financií Ivana Mikloša politik prepracoval návrh a sumu z pôvodných 13 941 200 korún zredukoval o 421 tisíc korún na konečných 13 520 000 korún. Napriek tomu sa Miklošovi naďalej zdá navrhovaná finančná čiastka privysoká.
Podľa Csákyho návrhu sa má počas osláv uskutočniť slávnostné zasadnutie Národnej rady SR a Národného konventu, a tzv. večer Slovenskej republiky za 3,7 milióna korún. Zúčastniť by sa ho mali najvyšší predstavitelia krajiny spolu s členmi rakúskej vlády, diplomati a VIP hostia.
Slávnostná recepcia v hoteli Carlton spolu s darčekmi pre 500 hostí a hosteskami bude stáť 1,5 milióna korún.
Uskutočniť by sa mal aj telemost medzi Bruselom a ostatnými krajinami s prenosom na veľkoplošné obrazovky vo vybraných mestách SR. Pre kvalitnejšie zabezpečenie osláv v sídlach jednotlivých vyšších územných celkov sa navrhuje finančná podpora vo výške 500 tisíc korún pre každé sídlo VÚC, teda spolu 4 milióny korún.
Verejnoprávna STV by mala z podujatí odvysielať televízne prenosy.
Vláda prerokuje aj návrh novely Ústavy SR súbežne s návrhom novely zákona o voľbách do Európskeho parlamentu (EP) z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Politik ich predkladá v nadväznosti na fakt, že parlament neschválil poslanecký návrhu novely ústavy.
Ústava SR by sa tak mala doplniť o článok o nezlučiteľnosti mandátu poslanca NR SR s mandátom člena europarlamentu. Zároveň by sa upravila kompetencia Ústavného súdu SR, ktorý bude oprávnený preskúmavať zákonnosť europarlamentných volieb. Novela zákona o voľbách do EP umožní Najvyššiemu súdu SR preskúmavať zákonnosť volieb do EP. V prípade, ak NR SR ústavnou väčšinou schváli vládny návrh novely ústavy, vicepremiér Lipšic návrh zákona o voľbách do EP z rokovania stiahne.
Zabezpečiť nezlučiteľnosť funkcie poslanca národného parlamentu s funkciou člena EP je potrebné ešte pred júnovými voľbami do tejto európskej parlamentnej inštitúcie.
Vláda posúdi aj návrh na vyslovenie štátneho súhlasu s pôsobením Vysokej školy ekonómie a manažmentu v Bratislave. Tretia súkromná vysoká škola na Slovensku bude mať dve katedry - Katedru ekonómie a manažmentu a Katedru verejnej správy, spoločenských vied a cudzích jazykov. Pripravovať bude odborníkov v oblasti verejnej správy a regionálneho rozvoja.
O udelenie štátneho súhlasu na činnosť súkromnej vysokej školy požiadala právnická osoba Cogitatio, s. r. o so sídlom v Bratislave, ktorej konateľom je Mária Liptáková. Ide o spoločnosť, ktorá pôsobí v oblasti vzdelávania a výskumu.
Neuniverzitná vysoká škola bude poskytovať bakalárske štúdium v dvoch študijných programoch - verejná správa a regionálny rozvoj. Štandardné štúdium, ktoré ponúka v dennej a externej forme, tak bude trvať tri roky. Do 1. ročníka plánuje vedenie univerzity prijať v obidvoch študijných programoch 170 záujemcov, z tohto 100 externistov.