Bratislava 10. marca (TASR) - Slovensko bude mať od budúceho akademického roku v poradí 26. vysokú školu - Vysokú školu ekonómie a manažmentu verejnej správy.
Vyplýva to z návrhu na udelenie štátneho súhlasu na pôsobenie súkromnej Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave, ktorý dnes schválil vládny kabinet.
Tretia súkromná VŠ na Slovensku so sídlom v Bratislave bude mať dve katedry - Katedru ekonómie a manažmentu a Katedru verejnej správy, spoločenských vied a cudzích jazykov. Pripravovať bude odborníkov v oblasti verejnej správy a regionálneho rozvoja.
Vznik neuniverzitnej, súkromnej VŠ odobrila tiež akreditačná komisia, ktorá súhlasí s udelením štátneho súhlasu. Predkladateľ návrhu - rezort školstva odôvodňuje potrebu vzniku ďalšej VŠ na Slovensku programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa kabinet zaviazal podporovať vznik "kvalitných súkromných VŠ".
Neuniverzitná VŠ bude poskytovať bakalárske štúdium v dvoch študijných programoch - verejná správa a regionálny rozvoj. Štandardné štúdium, ktoré ponúka v dennej a externej forme, tak bude trvať tri roky. Do 1. ročníka plánuje vedenie univerzity prijať v obidvoch študijných programoch 170 záujemcov, z tohto 100 externistov.
Uchádzači o štúdium na uvedenej VŠ musia disponovať úplným stredoškolským vzdelaním. Prijímačky nebudú prebiehať formou písomných testov. O prijatí záujemcu na štúdium rozhodne štatutárny zástupca VŠ na základe študijných výsledkov zo strednej školy a osobného pohovoru. O udelenie štátneho súhlasu na činnosť súkromnej vysokej školy požiadala právnická osoba Cogitatio, s. r. o so sídlom v Bratislave, ktorej konateľom je Mária Liptáková. Ide o spoločnosť, ktorá pôsobí v oblasti vzdelávania a výskumu.