rajiny, ktoré v uplynulých rokoch dovážali živý dobytok alebo mäsovo-kostné múčky zo štátov Európskej únie.
Riadiaci vedecký výbor pri EK začal nedávno skúmať, či nečlenské krajiny niekedy dovážali z EÚ mäsové a kostné múčky a živý dobytok, a teda aké je riziko, že BSE prenikla aj na ich územie. Podľa prvých informácií dovážala zvieratá i krmivo väčšina kandidátskych krajín, vrátane SR, Česka a Poľska.
Výbor mieni rozdeliť krajiny do štyroch kategórií - v prvej budú štáty, kde je výskyt BSE nepravdepodobný, v druhej tie, kde je síce nepravdepodobný, ale nemožno ho vylúčiť. Tretiu skupinu budú tvoriť rizikové krajiny, kde sa síce žiadny prípad BSE zatiaľ nevyskytol, ale nemožno dostatočne preukázať, že tam neexistuje riziko. V poslednej skupine budú štáty s výskytom BSE, vrátane tzv. vysokorizikových (napríklad Británia, Portugalsko).
Tretie krajiny odovzdali v uplynulom období do Bruselu množstvo podkladov o stave hovädzieho dobytka, podmienkach chovu a obchodovaní s mäsovými a kostnými múčkami a živými zvieratami. Výbor tieto informácie vyhodnocuje a zoznam krajín by mal pripraviť k 1. aprílu.
Diplomati TASR potvrdili, že podľa predbežných výsledkov má Slovensko patriť do tretej skupiny -- medzi štáty, ktoré nie sú schopné dostatočne preukázať, že v nich riziko BSE neexistuje. Niektoré podklady však slovenská strana do Bruselu ešte len dodáva a diplomati nevylučujú, že môže dôjsť k zmene kategorizácie. Už začiatkom mesiaca výbor zaradil do tretej skupiny Litvu.
Tí, čo budú v prvej alebo druhej skupine, budú môcť žiadať o výnimku z nariadenia o odstraňovaní rizikových materiálov, čo znamená, že budú môcť vyvážať mäso alebo zvieratá aj s chrbticou a hlavou. Tretia a štvrtá skupina budú musieť od 1. apríla odstraňovať rizikové tkanivá, medzi ktoré patrí miecha, oči, mozog, črevá, celá chrbtica a mäso od nej mechanicky oddelené.