Bratislava 12. marca (TASR) - Opozičná Ľudová strana - HZDS by považovala za korektné, ak by iniciatívu pri zmene legislatívy o platových pomeroch ústavných činiteľov, ktorej výsledkom by bolo zmrazenie valorizácie ich mesačných miezd, prevzala vláda.
Povedal to poslanec hnutia Miroslav Maxon, podľa ktorého má iba vládny kabinet kompetenciu predložiť návrhy zákonov v skrátenom legislatívnom konaní. Reagoval tak na krok Slobodného fóra (SF), ktoré predložilo vlastný návrh spomínaného zákona, kde navrhuje zmraziť valorizáciu platov politikov.
Podľa Maxona ide v tejto súvislosti o politické preteky. "Nemali by sme sa predbiehať a mali by sme hľadať riešenie, ktoré je optimálne a nemá politické pozadie," uviedol pre novinárov.
Iný názor prezentovali poslanci za opozičné strany Smer a KSS. Podľa Pavla Pašku zo Smeru nebude mať jeho materská strana problém podporiť návrh slobodných. "Považujem v dnešnej sociálnej situácii takýto počin za korektný a Smer ho určite podporí," zdôraznil.
Dagmar Bollová z KSS označila návrh SF za dobrý a domnieva sa, že rovnaký postoj zaujmú aj jej stranícki kolegovia. "Nepovažujem za vôbec vhodné, aby si v dnešnej situácii zvyšovali platy ústavní činitelia," dodala pre TASR.
Podľa Zuzany Martinákovej sa slobodní rozhodli predložiť vlastný návrh po tom, ako na verejnosť prenikli informácie o výške valorizácie. Zdôraznila, že všetky parlamentné strany deklarovali podporu prípadnému zmrazeniu valorizácie platov v tomto roku. "Keďže sme zistili, že nič sa v tomto smere nepodniká zo žiadnej politickej strany, tak sme predložili vlastný návrh novely tohto zákona," dodala pre novinárov.
Návrh novely spracoval poslanec Ján Hurban, podľa ktorého sa zákon doplní o jeden paragraf. Ten hovorí o tom, že odo dňa nadobudnutia účinnosti novely, zostane plat na úrovni roku 2002 a 2003. Návrh by mohol byť zaradený už na májovej schôdzi parlamentu s tým, že SF požiada premiéra Mikuláša Dzurindu o skrátené legislatívne konanie.
Vicepremiér a minister financií za SDKÚ Ivan Mikloš už avizoval, že súbežne s návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok predloží aj návrh novely príslušného zákona.
Zvyšovanie platov už podrobil ostrej kritike aj predseda SDKÚ a premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý sa zaviazal, že dá časť platu na charitu, rovnako ako prezident Rudolf Schuster.
Najviac - o 25 tisíc korún - stúpol plat prezidentovi. O šesťtisíc korún si prilepšili poslanci.
V minulom roku bol rast platov ústavných činiteľov zmrazený. V tomto roku sa v zvýšení odrazil nárast miezd v hospodárstve za roky 2002 a 2003, čo je spolu 17 percent.
V štátnom rozpočte je na zvýšenie platov vyčlenených 250 miliónov korún.