DUBLIN 12. marca (SITA) - Slovensko sa nebude "zubami-nechtami" držať Zmluvy EÚ z Nice a je ochotné hľadať kompromis o ústavnej zmluve aj v rámci princípu tzv. dvojitej väčšiny. Uviedol to dnes predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda po ukončení jednodňovej pracovnej návštevy Írska, kde rokoval s premiérom Bertiem Ahernom. "Kľúčovou otázkou je, či sa budeme zubami-nechtami držať Nice alebo prijmeme ako východisko aj možnosť rozhodovania dvojitou kvalifikovanou väčšinou. Pre Slovensko je aj druhá možnosť úplne normálna a prijateľná," uviedol premiér a dodal, že škála riešení v rámci princípu dvojitej väčšiny je "zaujímavá".
Vlaňajšie rokovania o prijatí ústavnej zmluvy EÚ stroskotali pre spory okolo systému hlasovania, takže v platnosti zostala Zmluva z Nice. Táto počíta s modelom vážených hlasov jednotlivých členských krajín. V návrhu ústavnej zmluvy je namiesto toho zapracovaný princíp dvojitej väčšiny, podľa ktorého je na schválenie európskej legislatívy potrebný súhlas najmenej 50 percent členských krajín, v ktorých žije aspoň 60 percent celkového obyvateľstva únie. Ak by sa únia rozhodla opustiť model z Nice, kompromis by sa zrejme týkal potrebných percent v oboch kategóriách. Írsky premiér Ahern uviedol, že súčasné návrhy sa pohybujú "medzi 55 a 70 percent". Dodal však, že ani princíp dvojitej väčšiny "nie je o matematike, ale o moci", práve preto sú rokovania tak zložité. Podľa Dzurindu už najbližšie týždne ukážu, či je únia schopná dosiahnuť v tejto otázke rýchlu dohodu.
Premiér Dzurinda dnes v Dubline využil možnosť individuálnych konzultácií, ktoré ponúklo írske predsedníctvo EÚ. S premiérom Ahernom sa zhodli, že únia potrebuje ekonomickú stratégiu na splnenie cieľov tzv. lisabonskej agendy, ktorej cieľom je urobiť z EÚ najkonkurencieschopnejší ekonomický blok na svete do roku 2010. "Toto je jedna z kľúčových priorít nášho predsedníctva," povedal Ahern, pričom zdôraznil potrebu vytvárania nových pracovných miest. Írsky premiér dodal, že jednou z dôležitých tém jarného summitu EÚ budú budúce perspektívy financovania EÚ. Podľa slovenského premiéra je návrh finančného rámca únie na roky 2007 až 2013, ktorý predložila Európska komisia, dobrým východiskom pre diskusiu. Dzurinda ocenil, že Írsko v otázke voľného pohybu pracovných síl na rozdiel od niektorých krajín EÚ nezmenilo svoj názor a umožní slovenským občanom voľný prístup na svoj trh práce hneď po rozšírení únie 1. mája.