Bratislava 13. marca (TASR) - Národná ústredňa Interpolu v Bratislave doteraz nedostala odpoveď z irackého ministerstva ropného priemyslu v kauze údajného nelegálneho vývozu ropy, ktorou mal rôznym subjektom platiť exdiktátor Saddám Husajn za podporu režimu.
Zoznam krajín, ako aj mená firiem, prípadne politických strán, skupín alebo osôb, ktoré údajne získali ropu uverejnil denník Al-Mada 28. januára.
"Podobnú žiadosť na ministerstvo adresovali aj iné štáty, ktoré boli uvedené na zozname. Podľa doterajších informácií bola celá kauza vykonštruovaná denníkom Al-Mada," potvrdil pre TASR šéf slovenského Interpolu Tibor Baráth.
Kontaktoval sa so zahraničnými partnermi z Veľkej Británie, Francúzska a Spojených štátov. Tí podľa Baráthových slov nemajú k dispozícii akúkoľvek informáciu, ktorá by potvrdila uvedené skutočnosti. "Viac by sa to dalo vyvrátiť, ako potvrdiť. Zahraniční experti sa domnievajú, že také množstvo ropy nie je možné pod dohľadom OSN a USA vyviezť bez toho, aby sa o tom vedelo," dodal Baráth.
Údajne mal Husajn uplácať približne 200 ľudí zo 40 štátov sveta miliónmi barelmi ropy. Na zozname figurujú členovia arabských vládnych rodín, náboženské organizácie, politici a strany z Egypta, Jordánska, Sýrie, Libanonu, Spojených arabských emirátov, Turecka, Sudánu, Číny, Rakúska, Francúzska, Talianska a ďalších krajín, vrátane Slovenska. Zo SR malo ísť konkrétne o Komunistickú stranu Slovenska, tá však akúkoľvek spojitosť s Husajnom poprela.