Bratislava 13. marca (TASR) - Národné orientované politické sily sa musia na európske voľby dokonale pripraviť, aby sa do Európskeho parlamentu dostali takí slovenskí europoslanci, ktorí v ňom budú SR dôstojne zastupovať, predvídavo presadzovať a dôsledne brániť predovšetkým národnoštátne záujmy.
Na slávnostnej akadémii k 65. výročiu prvej Slovenskej republiky to dnes v Bratislave povedal predseda Únie slovenských spisovateľov, umelcov a kultúrnych tvorcov žijúcich mimo územia SR Jozef Rydlo.
K prítomným, zväčša prenasledovaným komunistickým režimom, sa prihovoril predseda Zväzu protikomunistického odboja Jozef Vicen. Podľa jeho slov obdobie slovenského štátu, ktorý vznikol 14. marca 1939 je historikmi znevažované. Uvedené obdobie prvej SR vôbec neuznávajú, pravdivé skutočnosti zamlčujú, a neuvádzajú ich ani v učebniciach stredných škôl, takže verejnosť pravdu vôbec nepozná.
V kultúrnom programe vystúpila okrem iných aj herečka Eva Kristínová. Pre TASR uviedla, že "Slováci musia konečne prijať svoju históriu takú, aká bola. Musia si uvedomiť, čo bolo dobré a čo bolo zlé a čo 65. výročie vzniku prvej SR aj pre dnešok hovorí. Mohli by sme si vziať príklad z tých predstaviteľov prvej SR, ktorí napriek tvrdým hitlerovským požiadavkám, robili všetko možné, aby na ostrí britvy predsa len slovenský národ zachránili. Lebo nebyť prvej SR, dnes by už neexistoval, zdôraznila Kristínová.
Viliam Oberhauser zo Slovenskej národnej strany v rozhovore pre TASR označil prvú Slovenskú republiku za určitý impulz. Keby Slováci historicky nedokázali, že vedia spravovať svoj štát, pochybuje, že by dosiahli vznik súčasnej SR.
Na slávnostnú akadémiu prišlo niekoľko bývalých poslancov NR SR ako Augustín Marián Húska, Roman Hofbauer, Viliam Horňáček, Ján Smolec. Okrem nich na podujatie zavítal historik Milan Ďurica, ktorý dlhé roky žil v exile.