Bratislava 14. marca (TASR) Začiatky zjednocovania Európy v 50. rokoch 20. storočia boli pod vplyvom dominantnej myšlienky a filozofie duchovných a kultúrnych základoch národov, a nie štátov. Tie reprezentujú európsku civilizáciu, preto v tomto duchu treba pokračovať aj na prahu nového tisícročia, a Matica slovenská (MS)bude po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie obhajcom práve tohto trendu.
Zdôraznil to tajomník MS Stanislav Bajaník pri zamyslení sa nad jedinečnosťou národného spoločenstva ľudí hovoriacich rodným jazykom a chrániacich si svoju identitu, kultúru a morálny odkaz predchádzajúcich generácií.
Dôležitosť tohto postoja pociťuje MS v období, keď fenomén globalizácie a liberalizácie ľudského spoločenstva naberá nebývalé rozmery, ktorá nebola taká silná keď Taliani, Nemci a Francúzi zamýšľali o projekte zjednotenej Európy. Na rozdiel od tých čias sú na kontinente zreteľne prítomné dva faktory konzervatívny a liberálny, medzi ktorými je v záujme Európy nutné urobiť kompromis, zdôrazňuje Bajaník.
Oba faktory ovplyvňujúce európske dianie sú vplyvné, majú veľké občianske i národné zastúpenie. Integrujúca sa Európa nesmie preferovať iba jeden smer princíp, pretože by to znamenalo pre menšie národy a civilizačné spojenectvá nebezpečenstvo asimilácie a pohltenia. To je pre program EÚ neprijateľné, podobne ako je neprijateľná asimilácia jednotlivých národnostných menšín vo vnútri jednotlivých členských štátov, kde sa ich príslušníci historicky ocitli.
Slovenská republika musí pod dojmom tohto zákonitého vývinu prikladať podpore pôvodnej tvorby oveľa väčšiu pozornosť ako doteraz. Ak by sme neposilňovali dôraz na historické poučenie, že totiž všetky prelomy sa v odohrávali najprv na národnom povedomí a navyše sa dali príliš pohltiť globalizačnými svetoobčianskymi faktormi, potom môže Slovákom v blízkej budúcnosti hroziť strata identity, ducha a kultúry národa, takže nebude odolávať celosvetovým vplyvom a zostanú na periférii diania, mieni Bajaník.
Integrujúca sa Európa v neekonomickej, ale v duchovnej rovine, prinesie nutne prudký rozvoj neštátnych občianskych združení a korporácií s cieľom posilňovania národnej identity štátov EÚ. V podmienkach Slovenska pôjde o sprístupnenie najmä regionálnych dejín a pôsobenie osobností širokému svetu, čím ho jednoznačne presvedčí, že Slováci patria na kontinente k autochtónnemu obyvateľstvu. Jeho hodnoty v celoeurópskom kontexte sa musia dostať do centra pozorností európskych metropol, ich vedeckých ustanovizní a univerzít, a takpovediac do zorného uhla pohľadu ľudí, ktorí takpovediac toho o svojich susedoch veľa nevedia. To bude v najbližšom období aj hlavná úloha matičiarov, zdôraznil v rozhovore pre TASR tajomník MS Stanislav Bajaník.