Bratislava 11. októbra (TASR) - Takmer dvesto rokov po Švédsku bude aj Slovensko poznať inštitút ombudsmana ako verejného ochrancu garantovaných ľudských práv a slobôd obyvateľov. Stane sa tak od 1. januára 2002 v prípade, že parlament začne rokovať o vládnom návrhu zákona na 52. schôdzi so začiatkom 17. októbra.
Švédsky kráľ Karol XII. sa nechal inšpirovať systémom kontroly, vybavovania sťažností, ktorý zaviedol v Turecku už kalif Omar v 7. storočí. Preto vznikol na švédskom panovníckom dvore v roku 1713 úrad justičného kancelára. Od roku 1809 si švédsky parlament zvolil ombudsmana sám a odvtedy funguje samostatne.
Druhou z viac než 50 krajín, v ktorých je v právnych poriadkoch zakotvený inštitút verejného ochrancu práv, bolo Fínsko a poslednou v roku 1999 Česká republika. Jeho právomoci a postavenie na Slovensku umožňuje vymedziť posledná novelizácia Ústavy SR a zákon o prokuratúre. Tá je konštituovaná ako univerzálny orgán ochrany zákonnosti, ktorý koná vo verejnom záujme. Inštitút verejného ochrancu práv je konštituovaný ako orgán subjektívnych práv.
Úrad ombudsmana sa bude podieľať na ochrane práv fyzických i právnických osôb pri konaní, rozhodovaní alebo nečinnosti orgánov verejnej správy, ak toto je v rozpore s právnym poriadkom alebo princípmi demokratického a právneho štátu.
Z právomocí ombudsmana bude vylúčená Národná rada SR, prezident republiky, vládny kabinet, ústavný súd, NKÚ, spravodajské služby vyšetrovatelia polície, prokuratúra a súdy, s výnimkou ich štátnej správy. Z pôsobnosti verejného ochrancu budú vylúčené i veci operačnej a mobilizačnej povahy.
Ombudsman bude môcť upozorňovať na prípadné nedodržanie zákonnosti zo strany orgánov verejnej správy a bude mať právo pri zisteniach o porušení základných ľudských práv a slobôd vo vydaných všeobecne záväzných právnych predpisoch podať podnet na ich zrušenie.