Bratislava 15. marca (TASR) - Z pohľadu prínosu Slovenska do zahraničnej politiky Európskej únie vidí premiér Mikuláš Dzurinda za "dominantné vektory" západný Balkán a Ukrajinu.
Regiónu západného Balkánu Slovensko podľa Dzurindu nielen rozumie, ale má s ním aj veľmi dobré historické skúsenosti. Spomenul pritom úspešnú dvojstrannú spoluprácu so Srbskom a Čiernou Horou, Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Macedónskom i Albánskom. "Chceme byť v tejto relácii užitoční nielen bilaterálne, ale aj pre európsku politiku." Premiér to povedal na dnešnej bratislavskej konferencii Slovensko na prahu vstupu do EÚ a NATO, ktorú organizovala Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA).
V súvislosti s Ukrajinou, ktorá sa aj na hranici so Slovenskom stane susednou krajinou EÚ, Dzurinda vyjadril veľký záujem, aby sa vyvíjala demokraticky a perspektívne.
Vo vzťahu k Nemecku Dzurinda konštatoval, že táto krajina vždy zohrávala v európskej politike rolu lídra a táto úloha sa od nej očakáva aj do budúcna. Spojené štáty americké označil pre Slovensko aj naďalej za strategického spojenca. Deklaroval, že hoci Európa potrebuje viac zjednotenia, nikdy by to nemalo ísť na úkor transatlantického spojenectva. Za nesmierne významný považuje premiér aj dialóg s Ruskom, ktoré je jedným z kľúčových prvkov pre vývoj v Európe i vo svete.
Prelomový nadchádzajúci vstup SR do EÚ a NATO označil Dzurinda za šancu na prosperitu i za výzvu niesť nový diel zodpovednosti za nasledujúci vývoj.
Predseda NR SR Pavol Hrušovský uviedol, že zavŕšenie integrácie Slovenska predstavuje symbolickú bodku prechodu od totalitnej spoločnosti k demokracii. Napriek veľkému úspechu pre celú krajinu ho však podľa neho netreba zveličovať, ale sústrediť sa na úlohy, ktoré vstup do EÚ a NATO prinesie. V súvislosti so Severoatlantickou alianciou Hrušovský taktiež povedal, že celonárodná diskusia o nevyhnutnosti členstva v tejto organizácii nebola dostatočná. V prejave taktiež vyjadril potrebu väčšej angažovanosti pri podpore demokratickej opozície na Kube, či v iných neslobodných krajinách.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan v súvislosti so začlenením krajiny do EÚ a NATO povedal, že netreba zabúdať, kde sa Slovenskom nachádzalo ešte pred niekoľkými rokmi, kedy bolo považované za čiernu ovcu strednej Európy.