BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Doteraz sa takmer 70 percent príslušníkov Ozbrojených síl SR nasadzovalo do misií pod hlavičkou OSN. Tým, že sa tento mesiac Slovenská republika stane súčasťou organizácie kolektívnej bezpečnosti, angažovanosť Slovenska sa bude aktualizovať, konštatoval dnes štátny tajomník ministerstva obrany (MO SR) Martin Fedor na konferencii Slovensko na prahu vstupu do EÚ a NATO, ktorá sa v Bratislave konala pod záštitou ministra zahraničných vecí SR Eduarda Kukana. Účasť v misiách OSN sa však podľa Fedora zachová v primeranej miere. O pôsobení v Silách rýchleho nasadenia NATO chce Slovensko hovoriť až v rokoch 2006-7.
Ako Fedor uviedol pre agentúru SITA, priame záväzky SR voči NATO sa definitívne odsúhlasia v apríli.
"Pri prepočtoch, ktoré sú na stole, je istý presah, ale so všetkým nebudeme súhlasiť. Slovensko je malá krajina s obmedzenými zdrojmi, tak ľudskými ako aj finančnými," konštatoval. SR podľa jeho slov čaká v súlade so zmenou konceptu kolektívnej obrany ku kolektívnej bezpečnosti dôležitá transformácia štruktúry ozbrojených síl na oveľa ľahšie, ktoré budú mobilnejšie pri nasadzovaní.
Ako Fedor ďalej pripomenul, Slovensko získa vstupom do NATO 29. marca po prvýkrát v histórii priame bezpečnostné garancie. "Nebude nikdy existovať niečo také, ako sa verejnosť obáva, že budeme donútení vysielať naše jednotky do zahraničia. Vždy to bude zvrchované rozhodnutie našej politickej elity, či vojakov vyšle alebo nie," konštatoval. Závisieť to bude od miery ambícií, aké Slovensko bude mať a akú úlohu bude chcieť zohrávať v medzinárodnej politike.
SR bude musieť po vstupe zaujať tiež stanoviská k rôznym regiónom, ktoré doteraz napríklad nepatrili k prioritám slovenskej bezpečnostnej zahraničnej politiky, uviedol na konferencii riaditeľ Inštitútu strategických a obranných štúdií pri MO SR Róbert Ondrejcsák. Na odbornom podujatí Ondrejcsák tiež identifikoval podľa neho dve najdôležitejšie otázky po vstupe SR do NATO. Pôjde o to, aký si SR zvolí prístup, či to bude prístup aktívny alebo pasívny a aj o to, aký koncept si osvojí, či euroatlantický alebo euroautonomistický.
Odborníci z oblasti obrany hodnotili na konferencii aj uplynulý rok bezpečnostnej zahraničnej politiky SR a dosiahnuté úsilie. Slovensko podľa nich misiami na Blízkom východe a v Afganistane demonštrovalo podporu pre mier vo svete. Z ďalších aktivít vyzdvihli prihlásenie sa k euroatlantickému variantu a posilnenie vzťahov s USA, ktoré sú považované za strategické.