Košice/Bratislava/Trenčín/Prievidza/Kežmarok 11. októbra (TASR) - Približne 90 percent súkromných lekárov zo všetkých okresov Košického kraja dnes uzavrelo svoje ambulancie. Lekári a zdravotnícky personál týchto ambulancií sa tak pripojili k svojim kolegom, ktorí odmietajú návrh nového cenového opatrenia Ministerstva zdravotníctva SR.
Situácia na košických poliklinikách bola pokojná, sestry i lekári využili sanitačné dni na rôzne úpravy, upratovanie a dezinfekciu ambulancií, čakárne boli zväčša prázdne.
Približne 200 lekárov zo 400 člennej košickej základne sa zúčastnilo na prednáške krajského lektora odboru Civilnej ochrany. Témou boli aj bakteriologické a toxínové zbrane.
Aj väčšina ambulancií súkromných lekárov v bratislavskom Starom Meste bola dnes zatvorená. Podľa člena výboru Sekcie praktických lekárov Petra Liptáka, výška ministerstvom navrhnutého cenového výmeru vedie k likvidácii ambulancií. "Snažíme sa ľuďom ukázať ešte kým je čas, že ak nedostaneme dosť peňazí, je ohrozená starostlivosť o nich. Chceme upozorniť aj na to, že cenový výmer je vytvorený tak, aby lekár, ktorý bude predpisovať menej liekov, dostal viac peňazí. Ministerstvo sa tak nepriamo pokúša lekárov donútiť predpisovať ľuďom lacné a menej účinné lieky."
Za pravdepodobnú označil medializovanú informáciu o stretnutí ministra Romana Kováča so zástupcami Únie špecialistov Slovenska, na ktorom údajne došlo k dohode o cene bodu, pod podmienkou, že sa únia do protestu nezapojí. Zdá sa, že ministrovi sa podarilo vraziť klin medzi lekárov, pričom pochybujem, že splní, čo špecialistom sľúbil, uviedol Lipták.
Protestné dvojdňové zatvorenie ambulancií v okrese Trenčín má podľa slov predsedu Regionálnej Asociácie súkromných lekárov (ASL) Dušana Hoššu, stopercentnú podporu praktických lekárov a zo špecialistov pracuje iba jeden lekár z každého odboru.
"My by sme najradšej neprotestovali a robili," povedal Hošša, ktorý považuje prístup ministerstva zdravotníctva za veľmi zvláštny. "Tvária sa, že sa nič nedeje, pretože ešte ani jedna ambulancia neskrachovala." Lekári považujú za čiastočný úspech, že zatiaľ nevstúpilo do platnosti navrhované cenové opatrenie, proti ktorému protestujú.
Do dvojdňového protestu sa na hornej Nitre nezapojili všetci súkromní lekári. Podľa informácie predsedníčky Regionálnej ASL v Prievidzi Zuzany Teremovej, v okrese pôsobí 145 praktických lekárov a lekárskych špecialistov. Z praktických lekárov asi desať percent svoje ambulancie nezatvorilo.
Všetkých 53 súkromných lekárov z Kežmarského okresu rovnako ako v septembri aj dnes zatvorilo svoje ambulancie. Predseda Regionálnej ASL Peter Marko pre TASR uviedol, že časť kolegov sa zúčastňuje na kongrese kardiológov v Bratislave, ďalší na rokovaní praktických lekárov v Bojniciach.