Bratislava 11. októbra (TASR) - Člena parlamentného výboru NR SR Jozefa Kalmana neprekvapuje hodnotenie mimovládnej organizácie Open Society Institute (OSI), podľa ktorej je na Slovensku rómska menšina diskriminovaná a segregovaná. Súhlasí s kritickým tónom správy, nestotožňuje sa však s tvrdením, že politici vystupujú často s rasistickými názormi, ani s tvrdením, že majorita diskriminuje rómsku menšinu.
K takýmto záverom viedol podľa Kalmana autorov správy nedostatok informácií alebo informácie vyvrhnuté z kontextu. "Nepoznám prípad politika, ktorý by v poslednom čase prezentoval rasistický názor," povedal v rozhovore pre TASR
Negatívne hodnotenie OSI je podľa neho dôsledkom toho, že súčasná vláda "nezachytila kontinuitu v riešení rómskej otázky" a v tomto sa s kritikou inštitútu stotožňuje. Dôsledkom je, že rómsky problém nadobudol aj politický rozmer. Upozornil, že problémy rómskeho obyvateľstva na Slovensku sa prehlbujú a neriešenie ich situácie môže mať ekonomické, sociálne a politické následky. Správa OSI by mala byť teda pre vládu výzvou, uzavrel.
Open society institute, mimovládna organizácia financovaná Georgeom Sorosom a koordinujúca svoje aktivity z Budapešti, dnes zverejnila správy z monitoringu postavenia Rómov a nezávislosti súdnictva v desiatich kandidátskych krajinách. V stredu správy predložila Európskej komisii, ktorá na ne bude prihliadať pri vypracúvaní pravidelných hodnotiacich správ o pokroku uchádzačov na vstup do únie. Podľa predmetnej správy existuje na Slovensku diskriminácia a segregácia rómskej menšiny, názory politikov majú často rasistický charakter a drvivá väčšina verejnosti má k Rómom diskriminačný prístup. Prináša celý rad konkrétnych príkladov od údajnej sterilizácie rómskych žien na gynekologických oddeleniach po roku 1990 cez umiestňovanie rómskych detí do osobitných škôl až po rasistické vyjadrenia verejných predstaviteľov, medzi ktorými dominuje výrok istého starostu z roku 1999, podľa ktorého "treba všetkých Rómov vystrieľať".