Parlament dnes schválil poslaneckú novelu zákona o SIS, ktorá vylučuje zo spolupráce s tajnou službou vydavateľov periodickej tlače, prevádzkovateľov iného hromadného informačného prostriedku, šéfredaktorov, redaktorov, moderátorov, zamestnancov alebo spolupracovníkov periodickej tlače alebo iného hromadného informačného prostriedku. Za návrh hlasovalo 81 poslancov, nikto nebol proti, 38 sa zdržalo a traja nehlasovali.
Plénum však prijalo pozmeňujúci návrh poslancov opozičnej ĽS-HZDS, na základe ktorého môže SIS a VOS vo výnimočných prípadoch využiť informácie novinárov. Premiér ako predseda Bezpečnostnej rady SR bude na návrh riaditeľa SIS rozhodovať o tom, či SIS využije služby, ktoré jej fyzické osoby dobrovoľne poskytnú. Verdikt musí mať písomnú formu a každú výnimku bude treba oznámiť aj parlamentnému výboru na kontrolu SIS.
V prípade spolupráce s VOS opäť musí o spolupráci rozhodnúť premiér na návrh ministra obrany, nemusia byť o tom ale informovaní členovia príslušného výboru NR SR.
Návrh predložili poslanci KDH, SMK a ANO. Podľa schváleného zákona sa nebudú môcť príslušníci spravodajských služieb vydávať za novinárov, čím sa zníži ohrozenie novinára zo strany organizovaného zločinu. Malo by sa tak zamedziť vzniku podozrení z prepojenia činnosti spravodajských služieb s diskreditačnými mediálnymi kampaňami. Zákon začne platiť 1. mája.
Parlament neprijal návrhy predsedu výboru pre obranu a bezpečnosť a poslanca Smeru Roberta Kaliňáka, ktorý odporúčal, aby vymenovanie a odvolávanie riaditeľa SIS bolo v kompetencii prezidenta SR na návrh NR SR. Kaliňák tiež navrhoval zmeny súvisiace s právomocami a fungovaním SIS, ktoré sa v niektorých prípadoch prekrývajú s úlohami Policajného zboru SR, ktoré mu takisto neprešli.
Advokátka Lucia Jurgová, ktorá bola nominantkou poslaneckého klubu KDH, bude novou členkou Rady Slovenskej televízie (STV). Zo 111 poslancov jej dôveru v tajných voľbách vyjadrilo 64, proti bolo 35 a 12 sa hlasovania zdržalo. Jurgová bola poslednou šiestou kandidátkou, ktorú musel do Rady STV zvoliť parlament. Do rady zasadnú ešte Eva Bachletová, Peter Malec, József Kiss, Ladislav Straka a Karin Habšudová, ktorých parlament zvolil minulý týždeň.
Poslanci podľa očakávania zamietli návrh nezávislých poslancov združených v Slobodnom fóre (SF) na zriadenie výboru Národnej rady SR na kontrolu a koordináciu reforiem. Za návrh hlasovalo 24 zo 101 prítomných, 37 bolo proti a 30 sa zdržalo. Návrh okrem šiestich nezávislých poslancov okolo Ivana Šimka, ktorí návrh predložili, podporili Vojtech Tkáč z Klubu nezávislých poslancov, Edit Bauer, Béla Bugár, László Köteles a Gyula Bárdos z SMK a 13 poslancov z opozičného Smeru.
Predkladatelia dnes pred záverečným hlasovaním stiahli poslaneckú novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Poslanci totiž pozmeňujúcimi návrhmi vypustili zo zákona hlavný cieľ návrhu, aby bola výška povinnej poistky za prevádzku motorového vozidla v rokoch 2005 a 2006 regulovaná.
Poslanci sa v závere 22. schôdze zaoberali správou vlády SR o ekonomických dopadoch prijatých ekonomicko-sociálnych zákonov na mladé rodiny a dôchodcov. Podľa záverov tejto správy v roku 2004 "v žiadnom prípade nedôjde k dramatickému zhoršeniu celkovej reálnej situácie pracujúcich a dôchodcov".
Poslanci by sa mali znovu zísť vo štvrtok 29. apríla, kedy budú voliť špeciálneho prokurátora. Deň pred vstupom SR do EÚ sa v piatok 30. apríla uskutoční slávnostné zasadnutie NR SR. Riadne rokovanie pléna sa začne 11. mája.
ad ka rč