BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Zníženie miery nezamestnanosti od nástupu súčasnej vlády nemalo podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka len administratívny charakter. Dokazujú to podľa neho štatistiky, keď miera nezamestnanosti klesla z 19 % pod 14 %, ale aj vlaňajšie zvýšenie počtu zamestnaných o 1,8 %. "Zložitou skupinou sú však aj naďalej dlhodobo nezamestnaní," skonštatoval Kaník. Práve na túto skupinu sa podľa Kaníka ministerstvo práce v najbližšom čase zameria. V nasledujúcom období bude pre ministerstvo taktiež prioritné zvýšenie investícií do ľudských zdrojov. "Tieto investície by mali v tomto roku vzrásť oproti roku 2003 o 1 mld. Sk," povedal Kaník na medzinárodnej konferencii Ekonomické reformy pre Európu.
K zníženiu miery nezamestnanosti prispeli podľa ministra najmä ozdravenie ekonomického prostredia v SR, silný hospodársky rast, prijaté opatrenia v oblasti sociálnej politiky, podmienenie vyplácania sociálnych dávok, zvýšenie frekvencie kontaktov nezamestnaných s úradom práce a značná liberalizácia Zákonníka práce. "Som hlboko presvedčený, že balík sociálnych reforiem, ktoré sú pre mnohých bolestivé, prináša už v súčasnosti úžitok pre širšiu verejnosť," povedal Kaník. Ako dodal, o rok by mali byť tieto reformy ešte citeľnejšie a posunúť spoločnosť vpred.
Najnáročnejšou operáciou programového vyhlásenia vlády podľa Kaníka zostáva zavedenie kapitalizačného piliera do povinného dôchodkového systému. Dôležité bude podľa neho najmä jeho zavedenie do praxe a odmietnutie zastavenia sa na pol ceste. Ako na konferencii uviedol sektorový manažér Human Development Network zo Svetovej banky Hermann von Gersdorff, potreba zmeny dôchodkového systému na Slovensku je urgentná. "V opačnom prípade by výdavky na starobné dôchodky tvorili veľký tlak na hrubý domáci produkt," skonštatoval. "Slovenská dôchodková reforma sa mi páči preto, že je komplexná, poníma všetky oblasti a ide ruka v ruke s ostatnými reformami," povedal profesor Karlovej univerzity Praha Igor Tomeš.
jb;jm;gf