BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Stredajšie udalosti v kosovskej Mitrovici a Prištine, ale aj nedávne bombové útoky v Madride patria k horúcim témam medzinárodnej konferencie expertov, ktorá sa dnes koná v Bratislave. Podľa Pavla Demeša, riaditeľa pre strednú a východnú Európu German Marshall Fund of the United States, je však hlavnou témou podujatia vývoj vzťahov s krajinami, ktoré po májovom rozšírení zostanú za hranicami EÚ, vývoj v samotnej únii a tiež nutnosť redefinovania postavenia NATO.
"NATO je v pohybe. Aliancia bola pôvodne definovaná ako transatlantická organizácia, dnes sa jej operácie posúvajú na ďaleký stredný východ," povedal Demeš. Podľa neho každodenné krvavé udalosti v Bagdade, ale aj ďalšie teroristické útoky v iných krajinách ukazujú, že riešenia nie sú len v rukách politikov, ale musia ich hľadať aj odborníci z rôznych sfér. Preto atmosféra konferencie už teraz naznačuje, že je to zmes oslavy, ale aj obáv. "Na jednej strane vítame, že sa ukončí rozdelenie Európy, ale denne sledujeme udalosti v Bagdade, zaznamenali sme teroristické činy v Madride, Mitrovici či Prištine."
Na konferencii sa zúčastňujú experti z viac ako 20 krajín zo strednej a východnej Európy ako aj z USA. Experti diskutujú aj o tom, ako postupovať ďalej v EÚ a NATO pri zabezpečovaní stability a bezpečnosti. "Viaceré krajiny, ktoré sú na podujatí zastúpené, zďaleka nemajú ukončený demokratizačný proces. Sú tu zástupcovia Bieloruska, poslednej diktatúry v Európe, ktoré dodnes nie je ani členom Rady Európy," uviedol Demeš a dodal, že po rozšírení EÚ zostanú za jej hranicami takzvané krajiny nového susedstva, čiže Ukrajina, Bielorusko, Moldavsko ako aj krajiny Kaukazu a Balkánu.