Žilina 18. marca (TASR) - Šesť protikorupčných seminárov najmä pre predstaviteľov väčších slovenských miest sa rozhodla na základe výskumov pripraviť Transparency International Slovensko (TIS).
Podľa externého spolupracovníka TIS Vladimíra Pirošíka je dôvodom organizovania seminárov skutočnosť, že s decentralizáciou sa bohužiaľ decentralizuje aj korupcia. Zdôraznil, že jedným z obľúbených mýtov na Slovensku je, že korupcia na úrovni samosprávy neexistuje, alebo je rozšírená iba minimálne. Na tretí zo šiestich seminárov, ktorý sa dnes konal v Žiline, pozvali organizátori osemnásť predstaviteľov samospráv, pričom účasť potvrdili štyria. "Oslovené mimovládne organizácie prídu väčšinou v plnom počte," skonštatoval Pirošík.
Korupcia vzniká podľa Pirošíka napríklad pri verejnom obstarávaní. "Či už v podobe na mieru šitých podkladov alebo iných fintičiek, ktoré zákon o verejnom obstarávaní umožňuje. Často je to takzvaný rozpočtový parazitizmus, to znamená, existuje rad záujmových skupín, ktoré veľmi efektívne doja mestské rozpočty, či už priamo prostredníctvom firiem, ktoré majú veľmi výhodné kontrakty na uskutočnenie služieb pre samosprávu. Vo väčších mestách začína byť problém s eurofondmi, respektíve s procesom, ktorý súvisí s pokusom získať prostriedky z eurofondov," uviedol spolupracovník TIS. Právne riešenie korupcie vidí Pirošík v možnosti obrátiť sa na prokuratúru a žiadať, aby vydala napríklad proti úkonom mestského zastupiteľstva takzvaný protest. Ďalšou možnosťou je podať sťažnosť alebo sa za istých okolností obrátiť na súd. Poslanec žilinského mestského zastupiteľstva Peter Ničík poukázal napríklad na aktivizovanie sa občanov v Žiline. "Posledné netransparentné rozhodnutia mestského zastupiteľstva pobúrili mnohých občanov a títo občania sa začínajú aktivizovať. Čiže vzniká istá skupina občanov, ktorej nie je ľahostajné, akým spôsobom sa nakladá s majetkom mesta," dodal Ničík.