Bratislava 11. októbra (TASR) - Správa Open Society Institute (OSI) je pravdivá a objektívna a chce pomôcť Slovenskej republike v prístupovom procese do Európskej únie. Povedal to dnes pre TASR predseda Rómskej iniciatívy Slovenska (RIS) Alexander Patkoló. Správa podľa RIS otvorene poukazuje na nedostatky, ktoré je v silách štátu odstrániť, ak by tu existovala politická ochota a vôľa. Nedostatky označené v nej sú cielene a zámerne pripravované aj štátnymi orgánmi.
RIS poukazuje napríklad na zákonodarný zbor, ktorý v tomto roku novelizoval Občiansky zákonník. Jeho uplatňovaním sa z desaťtisícov ľudí stanú bezdomovci a občania žijúci pod mostmi, domnieva sa Patkoló. Stále nemáme antirasový a antidiskriminačný zákon, hoci sa to minimálne tri roky sľubuje. RIS preto verí, že Európska únia aj na základe tejto správy určí smer, ktorým sa má Slovensko uberať, ak sa chce stať jej právoplatným členom.
Rada mimovládnych organizácií rómskeho spoločenstva Parlamentu Rómov (PR) sa stotožňuje s argumentmi uvádzanými v správe mimovládnej organizácie OSI. "Od roku 1999 na Slovensku dochádza k výraznej diskriminácii rómskej národnostnej menšiny. V zákone o sústave základných a stredných škôl nie je uvedený rómsky jazyk ako jazyk, v ktorom sa žiaci môžu vzdelávať," povedal výkonný podpredseda PR Tibor Loran. Niektoré ustanovenia zákona o používaní jazykov národnostných menšín sú v rozpore s Ústavou SR. Obce nie sú označené jazykom národnostnej menšiny, hoci podľa zákona majú byť. Ako príklady rozdielneho prístupu k rómskej menšine a iným obyvateľom Slovenska to uviedol Loran.