Bratislava 21. marca (TASR) - V pondelok sa začne kampaň pred referendom o predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa bude konať v sobotu 3. apríla. Podľa zákona o spôsobe a vykonaní referenda sa kampaň začína 12 dní pred hlasovaním a končí sa 48 hodín pred otvorením volebných miestností.
Do štvrtka 1. apríla 7. hodiny môžu politické strany a hnutia využiť zákonom stanovených desať hodín vysielacieho času v Slovenskom rozhlase a Slovenskej televízii, aby prezentovali voličom a sympatizantom svoje postoje.
STV vyčlení určené hodiny na Dvojke a rozdelí ich medzi parlamentné politické strany rovnakým dielom. Predmetný čas je stanovený výhradne na vysielanie spotov prezentujúcich postoje, názory a odporúčania parlamentných strán.
SRo pripravila päť okrúhlych stolov, na ktorých sa takisto zúčastnia iba predstavitelia parlamentných strán. Predreferendové diskusie bude vysielať 22. a 24. marca od 15.40 do 17.55, 27. marca od 12.05 do 14.20, 29. marca a 31. marca od 15.40 do 17.55 hodiny.
Dva dni pred konaním plebiscitu a počas neho je presviedčanie za určitý spôsob hlasovania slovom, písmom, zvukom a obrazom v informačných prostriedkoch zakázané.
Počas referenda platí tiež zákaz presviedčania za určitý spôsob hlasovania v budovách, kde sídlia okrskové komisie alebo v ich okolí. Zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré súvisia s referendovou otázkou, možno najneskôr tri dni pred konaním referenda. Počas hlasovania je zakázané uverejňovať výsledky prieskumov hlasovania.
Pre hlasovanie v referende je vytvorených 5119 volebných miestností, kde môžu voliči využiť právo hlasovať v čase od 7.00 do 22.00 hodiny. Oznámenie o mieste a čase konania všeľudového hlasovania musia obce doručiť voličom do utorka 23. marca.
V prípade, že volič nedostane oznámenie o konaní voľby, pravdepodobne nie je zapísaný v zozname voličov. Mal by si teda vo vlastnom záujme overiť, či je jeho meno zapísané v stálom zozname voličov, do ktorého má právo nahliadnuť na obecnom úrade v mieste svojho trvalého bydliska.
Kampaň aj priebeh referenda bude monitorovať združenie Odborárske oko, ktoré založila Konfederácia odborových zväzov SR. Odborári sú iniciátormi v poradí už šiesteho plebiscitu v histórii Slovenska. Ich členovia spolu s pomocou opozičných strán Smer, KSS a mimoparlamentnou SDĽ vyzbierali viac ako 600 tisíc podpisov, na základe ktorých prezident SR Rudolf Schuster referendum vyhlásil.
Na základe rozhodnutia hlavy štátu sa plebiscit uskutoční v rovnaký deň ako prvé kolo prezidentských volieb.
ad mh